www.yurthaberleri.com

Milli Piyango için resmi başvuru geldi… Yeniden mi çekilecek

Milli Piyango için resmi başvuru geldi… Yeniden mi çekilecek
30
04 Ocak 2021 - 11:01

Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesinde bu yıl büyük ikramiye 9-8-8-4-7-5-7 rakamlarının bulunmuş olduğu çeyrek bilete isabet ederken, satılmayan diğer üç çeyrek biletin 75 milyon liralık ikramiye tutarı Türkiye Varlık Fonu’na kaldı.

Dün akşam sosyal medyada birçok siyasal ve ünlü ismin de aralarında bulunduğu binlerce yurttaş Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon liranın SMA hastası çocuklar için kullanılmasını talep etti.

MİLLİ PİYANGO ÇEKİLİŞİ BAŞVURU GELDİ

Tartışmalar devam ederken ulusal Piyango çekilişiyle ilgili başvuru geldi.

Ulusal Piyango’nun yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin dağıtılmayarak, büyük kısmının Varlık Fonu’na aktarılması işlemi hakkında ulusal Piyango’nun her tasarrufunda denetim yetkisini haiz olan Sayıştay Başkanlığına başvuruda bulunduklarını söyleyen Av. A.Erdem Akyüz, bu mevzuda netice alıncaya kadar iç ve dış hukuk yollarına da başvuracaklarını beyan etti.

Akyüz yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“milli Piyango tarafınca çekiliş öncesinde yapılan yazılı ve sözlü açıklamalarda; ‘Büyük ikramiye, satılan bir bilete denk gelinceye kadar çekilişe devam edilecektir.’ denmiştir. Milli Piyango ve benzeri şans oyunlarını düzenleyen yasal mevzuat ile kurumtan beri sabit konuma gelen uygulama ve hakkaniyet ölçüleri; dağıtılması öngörülen miktarın, çekilişe katılan ve bilet alan kişilere verilmesini öngörmektedir.

Büyük ikramiye miktarının 1/4 şeklinde küçük bir kısmının bir bilete isabet etti denilerek verilmesi ve geri kalan 3/4 benzer biçimde büyük kısmının ise satılmayan bilete isabet etti şeklinde geçersiz bir nedenle halka arz edilmemesi, üstelik bu miktarın, bir sonraki çekilişe aktarılmayarak Varlık Fonu şeklinde özel bir kuruma aktarılması her türlü hukuki mevzuata, adalet ve kamusal vicdana aykırıdır.

Mevcut ve yasal uygulamaya gore, çekilişe sunulan ve alıcısı tarafınca çekilmeyen ikramiye miktarının 1 yıl bekletildikten sonra bazı kurumlara aktarılmasını öngörmektedir. Yılbaşı şeklinde özel bir çekilişte; satılan bilete isabet edinceye kadar çekilişe devam edilecektir açıklamasına karşın ve bu yoldaki yasal, idari mevzuat ve kamu vicdanına aykırı bir uygulama ile satılmayan bilete isabet etti denilerek, büyük ikramiyenin dağıtılmaması, özel bir kuruma devredilmesi işleminin iptal edilerek sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını ve başvurumuza cevap verilmesi arz ve talep ederiz.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.