www.yurthaberleri.com

Covid-19  bakın hangi ünlü isimleri aramızdan aldı

Covid-19  bakın hangi ünlü isimleri aramızdan aldı
53
29 Aralık 2020 - 19:15

Covid-19 bütün dünyaya yayılmaya başladığından bugüne  tıp, müzik,yazar, komedyen gibi bir çok alanda  Türkiye’de ve diğer ülkelerde  pandemi de kaybettiğimiz isimler …

 

Hastanelerde Covid-19’la savaşan sağlık çalışanları

Patoloji uzmanı Prof. Dr. Feriha Öz

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriha Öz, 87 yaşlarında koronavirüse yakalanarak 2 Nisan’da hayatını kaybetti. 1933 yılnda Kadıköy’de dünyaya gelen Öz’ün adı ölümünün peşinden Sancaktepe’de meydana getirilen acil durum hastanesine verildi.

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasına bakan Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu

Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, Türkiye’deki ilk salgın vakalarına müdahale eden ekibin içinde yer aldı.

1952 senesinde Rize’de dünyaya gelen Cemil Taşcıoğlu emekli olmasına çalışmaya devam etti. Koronavirüsün Türkiye’de görülmeye başlanmasıyla birlikte de ilk vakalara bakan doktorlardan biriydi. 68 yaşında tedavi ettiği hastalardan koronavirüs kapan ve tedavi gördüğü hastanede bir süre sonrasında vefat etti.

‘fakir doktoru’ olarak da Prof. Dr. Murat Dilmener

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinin duayen öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Dilmener de koronavirüs sebebiyle yaşamını kaybeden değerlerimizden biriydi. İstanbul Tıp Fakültesi’nde biroldukça öğrencinin yetiştirilmesinde katkısı olan ve kendisi için ‘hocaların hocası’ denilen Dilmener 1942 senesinde Mardin’de doğdu. Meslek yaşamı boyunca birçok başarıya imza atan tabip, fukara hastalara verdiği destek ve onları ücretsiz tedavi etmesiyle tanınmaktaydı.

 

Ekranların bilindik  yüzleri

 Japonya’nın meşhur komedyeni Ken Şimura

Japonya’nın meşhur komedyeni Ken Şimura’nın vefatı ülkede büyük üzüntüye neden  oldu.

20 Mart’ta zatürre teşhisi ile Tokyo hastanesine yatırılan 70 yaşındaki Şimura’ya yapılan Covid-19 testi olumlu çıktı. Şimura’nın kısa bir süre sonrasında ise solunum yetmezliği nedeniyle öldüğü açıklandı.

Amerikan güldürmen Jerry Lewis’ten ilham aldığını söylemiş olan Şimura Japonya’nın koronavirüsten yitirdiği ilk ünlü simasıydı.

Ünlü oyuncu Turhan Kaya

Dizi ve sinema oyuncusu Turhan Kaya da 69 yaşlarında Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi.

Kurşun Yarası, Çemberimde Gül Oya, Kurtlar Vadisi gibi dizilerde rol alan oyuncu başarılı meslek hayatıyla kendisinden söz ettirmişti.

‘StarWars’ oyuncusu Andrew Jack

“star Wars” (Yıldız cenkları) film serisi aktörlerinden İngiliz Andrew Jack de Surrey’de tedavi gördüğü hastanede 76 yaşlarında yaşamını yitirdi.

İtalyan ayakkabı tasarımcısı Sergio Rossi

İtalyan lüks ayakkabı markası Sergio Rossi’nin tasarımcısı ve kurucusu olan milyarder iş insanı Sergio Rossi, koronavirüs sebebiyle 84 yaşında hayatını yitirdi.

Caz müziğin usta adı Manu Dibango

Afrika ezgilerini funk ritimle harmanlayan, caz müziğine senelerını vermiş ünlü saksafon sanatçısı Manu Dibango dünyayı saran Covid-19 da hastalığına yenik düştü.

Fransa’nın başkenti Paris’teki bir hastanede yaşamını yitiren sanatçı 86 yaşındaydı.

Yaşamını sürgünde geçiren Şilili yazar Luis Sepulveda

Şilili yazar Luis Sepulveda, koronavirüs kontrol sonucunun olumlu çıkmasının arkasından 6 hafta sonra İspanya’da tedavi gördüğü hastanede 70 yaşlarında hayatını yitirdi.

ABD’li caz piyanisti Ellis Marsalis Jr.

Ünlü Caz müzisyeni Ellis Marsalis Jr. Covid-19’a yakalanmasının arkasından geliştirdiği zatürre (pnömon) sebebiyle 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman 79 yaşında hayatını yitirdi.

BTP Genel Başkanı Haydar Baş

Memleketi Trabzon’da salgına yakalanan Baş, yoğun bakımda gördüğü tüm müdahalelere karşın nisan ayında yaşamını kaybetti. 1947 doğumlu’ydu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.