www.yurthaberleri.com

Türkiye’deki bankalarda parası olan gurbetçilere kötü haber!

Türkiye’deki bankalarda parası olan gurbetçilere kötü haber!
112
21 Kasım 2020 - 7:33

Türkiye’deki banka hesaplarının yurt dışına bildirilmesiyle ilgili düzenlemenin yürürlüğe girmesine sayılı günler kala, yurtdışında yaşayıp Türkiye’de parası olanlara kötü haber geldi.
Türkiye’deki bankalarda parası olan gurbetçilere kötü haber!

Başta Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere, 107 OECD ülkesi ile süregelen, “Finansal bilgilerin, banka ve altın hesaplarının karşılıklı otomatik olarak paylaşımı” anlaşmasında son gün yaklaşırken, Türkiye’deki bankalara giden yurt dışından emekli vatandaşlar ekranlarına düşen mesajla şaşkına döndü.

31 Aralık günü başta Almanya olmak üzere, Kanada’dan Avusturalya’ya kadar yurt dışındaki bütün Türkler’in, Türk kökenlilerin, çifte yurttaşların, yurt dışında yaşayıp da Türkiye’de parası olan her yabancı ülke vatandaşının, ilticacının, kaçağın şu demek oluyor ki her insanın Türkiye’deki banka hesap detayları, altın hesap bilgileri, diğer finansal varlıkları, her türlü parasal kıymet ifade eden finansal varlıkları, sigortaları yaşadıkları ülkelere bildirilecek.

AĞIR VERGİ CEZALARI

yaklaşık 6.5 milyon yurt haricinde yaşayan Türkiye kökenliler, ağır vergi cezaları alabilecek. Ve bununla ilgili sinyaller şimdiden başladı bile.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine bakılırsa; yurt dışından ev kadınlığı borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olan ve bir de kira geliri olan Türk kökenli Almanya vatandaşı bir hanım, Türkiye’deki banka şubesine para çekmeye gittiğinde şok oldu.

EKRANDA BELİREN O YAZI

Kartını banka ATM’sine takan emekli Türk kadın için ekranda, “Bankamız kayıtlarında Türkiye dışında vergi yükümlülüğünüze ilişkin göstergeye rastlanmıştır. Yasal zorunluluk gereği Türkiye haricinde vergi yükümlülüğü göstergesi bulunan müşterilerimizin verileri Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılmaktadır. Vergi mukimliği bilgilerinizi güncellemek için şubenize başvurunuz“ yazısı çıktı.

Yazıyla karşılaşan herkesin aklında ‘şimdi ne olacak?’ sorusu var. Muhtemel soruların cevapları:

1- EN ufak ŞÜPHE varsa
Türkiye’de hesabı bulunan ferdin, yurt dışıyla en küçük bir bağlantısı (telefon numarası, mail, önceki bir iletişim v.S.) var ise, ikameti Türkiye’de görülse bile bu hesap ayrılacak ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilecek. Yurt dışında yaşadığı kesin olanlarınki aslına bakarsanız bildirilecek.

2- BİLGİLERİ GÜNCELLEMELİSİNİZ
Bunun benzer biçimde banka otomatının ekranında yazı görürseniz ya da evinize mektup gelirse, gidip bilgilerinizi güncellemelisiniz. Adresiniz, telefonunuz, mailiniz, faks numaranız değişmişse, bankaya söylemek zorundasınız.

3- BİLGİLER ÖNCE ANKARA’YA
Yurt dışında yaşayıp da Türkiye’de banka hesabı, altın hesabı yada başka finansal geliri, yatırımı, ortaklığı olanların bilgileri her banka tarafından Ankara’daki Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilecek.

4- ANKARA’DAN YURT DIŞINA
Gelir İdaresi Başkanlığı, Almanya’da yaşayanların banka hesap bilgilerini Almanya’ya, Kanada’dakilerin Kanada’ya, Avusturalya’dakilerinkini Avusturalya’ya bildirilecek. Her Avrupa ülkesi maliyesine gönderim olacak.

5- YURT DIŞI MALİYEDEN BİZE
Bu bilgileri alan Alman, İsviçre, Belçika, Hollanda veya diğer ülke maliyesi, adı geçen ferdin bölge maliyesine iletecek. Onlar da, bu detayları alıp “vergi araştırması, soruşturması ya da takip edeni” için sizi çağıracak.

6- PEKİ NELER OLACAK?
Türkiye’de, yaşadığımız ülkeden gizlediğimiz bir gelirimiz varsa, o vakit bunun vergisi istenecek. Ayrıca parayı gizleyip devlet yardımı alanlara cezalar kesilecek. Yardımlar iptal olacak. Vergi kaçakçılığı kabahatundan davalar açılacak.

7- NASIL KURTULACAĞIZ?
Ankara, ülkelerden tek tek uzatma istemezse, Türkiye’deki vergiye tabi para miktarınız da 1000 doları aşıyorsa, yaşamış olduğunız ülkede yılbaşına kadar kendinizi ihbar etmelisiniz. Maliyenin detayları almasından önce siz vermelisiniz. O süre, geriye doğru 5 senenin vergisi hesaplanır ve ceza davası açılmaz. Aksi şekilde, geriye dönük 10 yıl hesaplanır, vergi kaçırmaktan dava açılabilir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: