www.yurthaberleri.com

“Sahibinden satılık” tarih mi oluyor? Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

“Sahibinden satılık” tarih mi oluyor? Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak
30
14 Ekim 2020 - 7:54

Taşınmaz ticareti yetki belgesine ilişkin yönetmelik değişikliği yayımlandı. Ticaret Bakanı Pekcan, “Yetki belgesi almadan emlakçılık yapılamayacak, belgesi olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Taşınmaz ticareti faaliyetlerinde yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin esaslarla, taşınmaz ticaretine ilişkin ilke, kaide ve yükümlülükleri belirleyen yönetmelik değişikliği yayımlandı.

Yeni düzenlemeye ilişkin değerlendirme icra eden ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Yetki belgesi almadan emlakçılık yapılamayacak, belgesi olmayan işletmeler duyuru sitelerine üye olamayacak” dedi. Pekcan, “Emlakçılık düzenlemesiyle hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını, kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Emlakçılık sektörüne yönelik Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik değişikliğinin, sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili tarafların görüş ve katkılarının alınarak hazırlandığını özetleyen Pekcan, düzenleme ile emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasının, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasının ve kayıt dışılığın önlenmesinin amaçlandığını vurguladı.
Pekcan, düzenleme ile emlakçılık faaliyetlerinin adil rekabet koşulları altında, rahat, hızlı ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamayı ve sektörün daha nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasının hedeflendiğini bildirdi.

2019 senesinde ortalama 2 milyon 400 bin gayrimenkul satışı yapıldığına, bu satışların kayıtlı ekonomik değerinin ortalama 390 milyar lira olduğuna işaret eden Pekcan, şunları kaydetti:
“Ülkemizde gayrimenkul satışlarının %50’si emlak işletmeleri vesilesiyle yapılıyor ve emlakçılık faaliyetinde bulunan 60 binin üzerinde işletme bulunuyor. Sadece, kayıt dışı faaliyetler sebebiyle bu sayının çok daha üzerinde kişinin taşınmaz alım satımı ile kiralanmasına aracılık etmiş olduğu tahmin ediliyor. Icra ettiğimız düzenleme ile şeffaf, hesap verebilen ve kayıt altında bir emlakçılık sektörü oluşturulmasını ve sektörün yakından takip edilerek haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını fakatçlıyoruz.”

Kayıtlı ve nitelikli emlakçılığın kapıları açılıyor

Hali hazırda faaliyette olan emlak işletmelerine yetki belgesi almaları için verilen geçiş sürecinin 31 Ağustos 2020 tarihinde sona erdiğini hatırlatan Pekcan, yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyetinde bulunulamayacağını, yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlar hakkında idari yapmış oldurım uygulanacağını kaydetti.

Daha önce bir iş yerinde birden fazla emlak işletmesi faaliyet gösterse dahi bunlardan yalnızca biri için yetki belgesi verildiğini hatırlatan Pekcan, bundan böyle aynı iş yerinde faaliyet gösteren tüm işletmeler için ayrı ayrı yetki belgesi verileceğine dikkat çekti.

Pekcan, bu sayede, hem işletme ve sözleşmeli işletme ilişkisinin takip edileceğini, bununla beraber sektördeki tüm aktörlerin belgelendirilerek sektörde etkinlik gösterenlere ilişkin net verilere ulaşılacağını belirtti.

Gelişmiş emlak piyasası bulunan ülke örneklerinde olduğu gibi

Türkiye’de de emlakçılık faaliyetlerinin eğitimli, lüzumlu yetkinliğe ve iş tecrübesine sahip kişiler marifetiyle yürütüleceğini vurgulayan Pekcan, “Bundan böyle, yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti mevzusunda minimum 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna bakılırsa minimum 12 ay yada 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekmektedir. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime haiz olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Ek olarak, emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin düzey 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile etkinlik gösterme yükümlülüğü olacak. Bu sayede sektördeki işgücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Hizmet bedeli sınırı etkin şekilde denetlenecek

2018 yılında alım satıma aracılıkta hizmet bedeli üst sınırının %4, kiralamaya aracılıkta ise bu sınırın bir aylık kira bedeli olarak belirlendiğini hatırlatan Pekcan, geçtiğimiz iki senelik süreçte, yurttaşlara ek hizmetler veriyormuş benzer biçimde göstererek bu sınırların üzerinde hizmet bedeli öğrenim eden emlak işletmelerinin görüldüğünü ve bu duruma ne olursa olsun müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

Pekcan, “Emlak alım satımına aracılıkta %4 olan hizmet bedeli üst sınırı ile kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli olarak uygulanan hizmet bedeli üst sınırı etkin şekilde denetlenecek ve yurttaşlarımızdan bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil eden emlakçılara idari yaptırım uygulanacak ve bu uygulamada ısrar eden işletmelerin yetki belgeleri iptal edilecek” ifadesini kullandı.

Bakan Pekcan, bu sayede, hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacağını ve mevzuata uygun etkinlik göstermeyen işletmelerin sektörden arındırılacağını söylemiş oldu.

“Tüketiciyi yanıltıcı ilanlara son”

Taşınmaz ticaretine yönelik ilanlara ilişkin de ilk kere düzenleme yapıldığını özetleyen Pekcan, yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin duyuru sitelerine üye olamayacağını kaydetti.

Pekcan, verilen tüm ilanlarda yetki belgesi numarasına yer verilmesinin ve yetki belgesindeki işletme adı yada unvanının kullanılmasının zorunlu olacağına dikkati çekti. Bakan Pekcan, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu: “Taşınmaz ilanlarında, taşınmaza ilişkin bilgilerin noksan yada yanlış verilmesi ya da harita üzerinde taşınmazın yerinin hatalı işaretlenmesi benzer biçimde tüketicileri yanıltıcı aslabir bilgiye yer verilemeyecek. Bu yükümlülüklere uymayan işletmelere Bakanlığımızca idari para cezası uygulanacak.

öteki taraftan, işletmelerin taşınmaz satış ilanlarının yayınlandığı duyuru siteleri yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak, ilanlara ilişkin talep ve şikâyetleri etkin şekilde sonuçlandıracak, duyuru ve üyeliklere ilişkin gereksinim duyulan tüm detayları Bakanlığa iletecek. Yurttaşlarımızın, ticari etkinlik kapsamında olmayan taşınmaz ilanlarına ise herhangi bir kısıtlama getirilmemektedir, bu ilanlar eskiden olduğu gibi verilmeye devam edecek.
Yapılan düzenlemeler yardımıyla yetkisiz verilen ve aldatıcı niteliği bulunan ilanların sebep olduğu haksız rekabet ve tüketici mağduriyetleri önlenirken, yetki belgesiz ticari faaliyetler de
Bakanlıkça takip edilerek, cezalandırılabilecek.”

“Yetki belgesine ilişkin süreçlerde dijitalleşme artırılarak bürokrasi azaltıyor”

bugüne kadar yapmış oldukları tüm düzenlemelerde olduğu şeklinde ticarete ilişkin tüm süreçlerde bürokrasinin azaltılmasına yönelik Bakanlıkça büyük çaba sarf ettiklerini belirten Pekcan, düzenleme ile yetki belgesi verilmesi ve yenilenmesinde de bürokratik süreçlerin azaltıldığını bildirdi.

Pekcan, “bugüne dek hem belediyeler bununla beraber ticaret il müdürlükleri tarafınca iki ayrı iş yeri kontrolü yapılmakta iken, bundan bu şekilde bu denetim yalnızca belediyeler tarafınca ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak.” ifadesini kullandı.

Yetki belgesine ilişkin işlemlerin tamamının Bakanlığın internet adresi üzerinden ulaşılabilen Taşınmaz Ticareti informasyon Sistemi (TTBS) üzerinden gerçekleştirileceği bilgisini veren Pekcan, “İl müdürlüklerimiz, ilgili tüm kurumların mevcut elektronik sistemleriyle sağlamış olduğumuz entegrasyonlar sayesinde başvuruları hızlı biçimde sonuçlandıracak ek olarak vatandaşlarımız da bu sistem üzerinden bir emlak işletmesinin yetki belgesine sahip olup olmadığını sorgulayabilecektir. Bu sayede daha rahat, hızlı, güvenli ve şeffaf emlakçılık sektörünün temelleri atılmış olacak.” dedi.

Taşınmaz ticaretine konu hizmetlerin çerçevesi çiziliyor

Düzenleme ile taşınmaza yönelik alım satım ve kiralama hizmetleri ile beraber verilebilecek hizmetlerin çerçevesinin çizildiğini ifade eden Pekcan, sektörün maksimum talep etmiş olduğu mevzuların başlangıcında gelen yetki belgesine sahip işletmelerin tapu ve kadastro müdürlükleri, vergi dairesi müdürlükleri, belediyeler ve öteki kurumlardaki işlemlere aracılık etme ve bu kurumlardan bilgi ve belge temin etme taleplerinin de Yönetmeliğe eklenen yargı ile karşılandığını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: