www.yurthaberleri.com

Eşek kasaplarına kötü haber… At ve eşeklere çip takılacak

Eşek kasaplarına kötü haber… At ve eşeklere çip takılacak
211
07 Ekim 2020 - 14:19

Türkiye’de ilk kez tek tırnaklı hayvanlara mikroçip işlemi Antalya’daki bir eşek çiftliğinde at ve eşeklere uygulandı. Uygulamanın 81 ilde de yapılacağı belirtilirken, 2021 yılı ocak ayından itibaren tek tırnaklı hayvanına çip takılması için bildirimde bulunmayanlara ise yönetimsel para cezası uygulanacak.

Ziraat ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de özellikle çiftliklerde beslenen ve üretimi meydana getirilen tek tırnaklı hayvanları çiple kayıt altına almaya başladı. Toplu bir halde eşeklere mikroçip uygulaması ise İlk olarak Antalya’da gerçekleştirildi. Kepez ilçesindeki bir eşek çiftliğinde eşek ve atlara mikroçip takıldı. Mikroçip yardımıyla bakanlık, eşeklerin ve atların doğumundan ölümüne kadar geçen sürede hastalıkları dahil tüm süreçleri yakından takip edebilecek. Kayıt altına alınan eşeklerin, kaybolmaları halinde ise boynundaki çipin okutulması sayesinde kolaylıkla kime ilişkin olduğu tespit edilebilecek.

81 İLDE BAŞLADI

Sabah erken saatlerde Kepez İlçe tarım ve Orman Müdürü Bilge Gitina, beraberindeki veterinerlerle birlikte eşek ve atları sıhhat taramasından geçirerek mikroçip taktırdı. Uygulamaya, bakanlık tarafınca ilk kere bu yıl başlandığını anlatan Gitina, “Bunu yapmamızın amacı tek tırnaklı hayvanları kayıt altına almak. Ölüm ve kaybolduklarında da tespit etme kolaylığı sağlıyor. 81 ilde bu uygulama başlatıldı fakat Türkiye genelinde bu kadar büyük çapta ilk uygulama Antalya’da yapılıyor” dedi.

PARA CEZASI VAR

baytar Hikmet İmren Önen, bu çip sayesinde bir tıkla eşeğin yahut atın tüm yaşamını görebildiklerini söylemiş oldu. Bu yıl sonuna kadar uygulamanın devam edeceğini de belirten Önen, hayvan başına 35 ile 50 lira içinde ücret aldıklarını anlattı. 2021 yılı ocak ayından itibaren tek tırnaklı hayvanına çip takılması için bildirimde bulunmayanlara ise idari para cezası uygulanacak.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.