www.yurthaberleri.com

Pelosi’nin Türkiye ve Erdoğan açıklaması kriz çıkardı! Çavuşoğlu’ndan sert tepki

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 3 Kasım’da düzenlenecek seçimlerin ardından yarışı kaybetmesi halinde barışçıl bir devir teslimi kabul etme taahhüdünde bulunmayı reddeden Başkan Donald Trump’a,

Pelosi’nin Türkiye ve Erdoğan açıklaması kriz çıkardı! Çavuşoğlu’ndan sert tepki
48
25 Eylül 2020 - 10:37

ABD Başkanı Donald Trump’ın sözlerini değerlendiren Demokrat Partili Nancy Pelosi, düzenlediği basın toplantısında “Barışçıl bir geçiş süreci istiyoruz. Bu soruyu sormak zorunda kalmak bile çok üzücü” ifadesini kullandı. Pelosi, “Trump kaybederse barışçıl bir devir teslimini taahhüt etmeyi reddediyor. Sürpriz değil. Çünkü bilimi ve yönetimi küçümsüyor. Ancak Amerikan halkına güveniyorum ve Başkan Trump bundan kaçamayacak” dedi.

Pelosi'nin düzenlediği basın toplantıdan bir kare

TÜRKİYE’Yİ ANTİ-DEMOKRATİK BİR ÜLKE GİBİ LANSE ETTİ

ABD’nin, Kuzey Kore ya da Suudi Arabistan olmadığını söyleyen Nancy Pelosi, “Kime hayranlık duyduğunu biliyoruz. Putin’e, Kim Jong’a, Erdoğan’a… Türkiye’de değilsiniz, Kuzey Kore’de değilsiniz. Rusya’da ve Suudi Arabistan’da da değilsiniz. Sayın Başkan Amerika Birleşik Devletleri’ndesiniz ve burası bir demokrasi ülkesidir. Neden ABD Anayasası’na göre ettiğiniz yemine bağlı kalmaya çalışmıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Pelosi on Trump declining to commit to peaceful transfer of power: “You are not in North Korea, you are not in Turkey, you are not in Russia, Mr. President … you are not in Saudi Arabia. You are in the United States of America. It is a democracy.“ https://t.co/mRWa6yO6vC pic.twitter.com/jlx0ijisW6

— ABC News (@ABC) September 24, 2020

TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ: SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEKSİNİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından, “İbretlik cehaletiyle Nancy Pelosi’nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na kadar yükselmesi esas Amerikan demokrasisi adına kaygı vericidir.  Türk Milletinin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” ifadelerini kullandı.

.@SpeakerPelosi’s rise to become Speaker of the House is what is truly worrisome for American democracy, given her blatant ignorance. You will learn to respect the Turkish people’s will. @realDonaldTrump

— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) September 25, 2020

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump önceki gün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, “Seçimlerden sonra barışçıl bir geçiş süreci olacağına söz veriyor musunuz?” sorusuna, postayla oy kullanma sisteminin sıkıntılara yol açacağı gerekçesiyle “Olacaklara bakacağız.” yanıtını vermişti.

Bu cevabı, rakibi Demokrat Partili Başkan adayı Joe Biden’ın seçimi kazanması durumunda Trump’ın sonucu kabul etmeyeceğine yönelik tartışmaları alevlendirmişti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: