www.yurthaberleri.com

TURKSAT 5A uydusu SpaceX ile fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu tarafından müjdelenen Türksat 5A uydusunun fırlatma tarihi belli 30 Kasım olarak belirtildi. SpaceX tarafından fırlatılacak uydunun yerli ve milli teknolojilerle üretileceği biliniyor.

TURKSAT 5A uydusu SpaceX ile fırlatılacak
24
16 Eylül 2020 - 13:19

Geçtiğimiz günlerde GlobalSAT Show etkinliğiyle ilk defa gördüğümüz TURKSAT 5A uydusunun teslim ve fırlatma tarihleri belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TURKSAT 5A uydusunun 2 Ekim tarihinde teslim alınacağını ve 30 Kasım tarihinde de fırlatılacağını açıkladı. 

TURKSAT 5A, ülkemizin aktif uydu filosundaki 4. haberleşme uydusu olacak. Yapımında yerli teknolojilerin de kullanıldığı uydu, bu özelliği bakımından da bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun bir başlangıç olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü TURKSAT 5A’dan hemen sonra TURKSAT 5B için daha fazla yerli teknolojiyle çalışmalara başlanacak. Bu çalışmalardaki esas hedefse TURKSAT 6B isimli uydunun tamamen yerli ve milli olarak üretilmesi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre TURKSAT 5A, 2 Ekim tarihinde teslim alınacak. Takvimler 30 Kasım’ı gösterdiğindeyse SpaceX’in Falcon 9 roketi, Türkiye’nin yeni haberleşme uydusunu uzaya götürecek. 15 yıl kullanılması beklenen uydu, 12 kilowatt elektrik güç birimiyle çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üzerine kurulu. 31 derece Doğu yörüngesi üzerine yerleştirilecek uydunun ağırlığı yaklaşık 3,5 ton.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: