www.yurthaberleri.com

Son dakika… Ayasofya’daki o alana neden halı serilmedi? Dr. Coşkun Yılmaz beyan etti 

Son dakika… Ayasofya’daki o alana neden halı serilmedi? Dr. Coşkun Yılmaz beyan etti 
119
25 Temmuz 2020 - 15:27

Son dakika… Ayasofya’daki o alana neden halı serilmedi? Dr. Coşkun Yılmaz beyan etti

İstanbul İl Kültür ve turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Ayasofya-i Kebir Camii’nde üzerine halı serilmeyen kare şeklindeki alanın, imparatorların taç giyme alanı olduğunu ve zamanı hatırasına binaen boş bırakıldığını söyledi.

İstanbul’un fethiyle birlikte 1453’ten 1934’e kadar cami olarak kullanılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Danıştay’ın kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalamasının arkasından cuma namazıyla beraber dün tekrar ibadete açıldı.

Açılışa hazırlanan camide biroldukça düzenleme yapılırken özel olarak hazırlanan halılar da restorasyon çalışmalarının olmadığı alanlara serildi.Ayasofya-i Kebir Camiinde müezzin mahfilinin peşinde dairelerden oluşan alanın ise boş bırakıldığı görüldü.

Son dakika… Ayasofyadaki o alana niçin halı serilmedi Dr. Coşkun Yılmaz açıkladı

İstanbul Kültür ve turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, alanın niçin boş bırakıldığıyla ilgili sorumuzu cevaplandırdı.

Yılmaz, “Boş bırakılan alan imparatorların tac giyme alanıdır. Bu yüzden boş bırakıldı. Buradaki daire şeklindeki renkli alanlarda Ayasofya’nın yapımında kullanılan mermerlerden örneklerdir. Alanla ilgili farklı yorumlar tarihi bilgilerle uyuşmuyor.” dedi.Yılmaz, camide kubbe kısmında yer alan freskleri örten perdenin de planlandığı şeklinde vakit namazlarında kapanacağını söyledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: