www.yurthaberleri.com

Başpiskoposdan küstah sözler… Ayasofya ve Türkiye hakkında konuştu!

Başpiskoposdan küstah sözler… Ayasofya ve Türkiye hakkında konuştu!
178
06 Temmuz 2020 - 20:18

Son dakika.. Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos, Yunan televizyonunda Türkiye ve Ayasofya ile ilgili küstah sözlere imza attı

Son dakika.. Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos, Yunan Mesogeios televizyonunda Ayasofya ile ilgili soruya, “Türkler buna cüret edemez” diyerek yanıt verdi.

Ieronimos, “Türkler ellerinde ne varsa o oyunu oynuyor. Ayasofya da bu oyunlardan bir tek biri. Bunu meydana getirmeye cüret edebileceklerini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

DANIŞTAY’IN KARARI BEKLENİYOR

Danıştay 10. Dairesinde, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davanın duruşması 4 gün önce görüldü. Daire Başkanı Yılmaz Akçil sonucun daha sonrasında açıklanacağını belirterek, duruşmayı sonlandırmıştı.

AYASOFYA İLE İLGİLİ YARGISAL SÜREÇ

sürekli Vakıflar zamanı Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için İlk olarak 2005’te Danıştay’a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihindeki Bakanlar Kurulu sonucunın iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005’te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008’de ise Ayasofya Camisi’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu sonucunı onamıştı. Dernek, 2016’da yeniden Danıştay’a dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel müracaat hakkında ise 2018’de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya’nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi sebebiyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edilmiş olduğu iddiasıyla meydana getirilen başvuruyu, “incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” sebebiyle kabul edilemez bulmuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: