www.yurthaberleri.com

Tekirdağ’a girişler 14-17 Haziran’da sınırlandırıldı

Tekirdağ’a girişler 14-17 Haziran’da sınırlandırıldı
336
13 Haziran 2020 - 12:23

Tekirdağ Valiliği, HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, bu durumun yeni tip koronavirüsle mücadelede (Kovid-19) zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığını bildirdi.
Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik gerekli tedbirler alınmaya devam edilmiş olduğu belirtildi.

Açıklamada, “fizyolojik temas, solunum vb. Yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına toplumsal hareketliliğin ve kişiler arası temasın azaltılarak toplumsal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması yaşamsal öneme haizdir.

Aksi davranışlar virüsün yayılımını hızlandırarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimini arttıracak, yurttaşlarımızın hayatlarını yitirme riskini yükselterek cemiyet sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır” denildi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda İl İdare Kurulu’nun olağanüstü toplandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“TBMM`nin 4 Haziran 2020 tarihindeki oturumunda; CHP İstanbul Eski Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Eski Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Eski Milletvekili Leyla güven`in yargı giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararlarına istinaden Anayasa`nın 84’üncü maddesine gore milletvekillerinin düşürülmesi ve neticesinde tutuklanarak cezaevine gönderilmelerini protesto etmek amacıyla ilimizde ve bazı illerimizde toplanma çağrıları yapıldığı bilinmektedir.

Bu tür eylemlerin ilimizde düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar içinde gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fizyolojik olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, koronavirüs ile mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde, kişiler arası teması arttıracağı öngörülmektedir. Bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan refah ortamı ile ulusal güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla, 14/06/2020 günü saat;08:00`dan 17/06/2020 günü saat;08:00`a kadar (3) üç gün süreyle, ikinci maddede belirtilen konuyla ilgili olarak il dışından ilimize gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyerek 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesinin C bendinin ek paragrafı gereğince, ilimize girişlerin sınırlandırılmasına.”

Açıklamada, toplantı, göster, yürüyüş gibi etkinliklerin yasaklandığı belirtilen açıklamada, “Belirtilen mevzuyla ilgili olarak Tekirdağ ilimiz sınırları içinde (il merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) düzenlenebilecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma vb. Etkinliklerin 2911 sayılı Toplantı ve şov Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66’ncı maddeleri gereğince yasaklanmasına, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek/yavaşlatmak amacıyla; ilimizde yada diğer illerde düzenlenmesi muhtemel her türlü yasadışı/izinsiz toplantı, şov yürüyüşü, vb. Eylemlere katılmak üzere ilimizden hareket edecek veya ilimizden geçecek veya ilimize gelmek isteyen gruplara/katılımcılara ilimiz giriş ve çıkışlarında müsaade edilmemesine, yukarıda alınan ve duyuru olunan kararlara uymayanlar hakkında özel kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66’ncı maddeleri gereğince cezai işlem uygulanmasına; işbu kararlar oy birliği ile alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: