www.yurthaberleri.com

Evlenecekler dikkat! Düğünler için en uygun tarihi açıkladı…

Evlenecekler dikkat! Düğünler için en uygun tarihi açıkladı…
136
04 Haziran 2020 - 13:47

Yeni tip korona virüs salgını sebebiyle düğün yapamayan on binlerce vatandaşımız için tarih açıklandı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın düğün yapacak onbinlerce insanımıza tarih verdi ve uyarılarda bulunmuş oldu.

EVLİLİK

Yalçın, 1 Haziran itibarıyla yeni normalleşme sürecine girildiğini hatırlatıp, risk faktörlerine bakılırsa yeni kararlar alındığını anlattı. Şehirlerarası ulaşım yasağının kaldırılması, kreşlerin, restoranların açılması gibi yeni birçok karar alındığını belirten Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüs nedeniyle evliliğe ilk adım atacak kişilerin nişan ve düğünlerinin nasıl yapılacağına ilişkin merak olduğunu söylemiş oldu. Düğün, nişan, bilimsel toplantı, kurultay gibi toplulukla meydana getirilen faaliyetlerin yeni normalleşmeyle birlikte ağustos- ekim ayları içinde başlayabileceğini belirten Prof. Dr. Yalçın, evliliğe ilk adım atacaklara kır düğünü önerisinde bulundu.

‘YETKİLİLER CİDDİ HAZIRLIK YAPIYOR’

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, yeni normalleşme sürecinin, pandemi sürecinde minimum risk taşıyan faktörlerden en çok risk taşıyan faktörlere gore sıralandığını anlattı. Prof. Dr. Yalçın, şunları söylemiş oldu:

“Ülkemizde alınan ciddi önlemlerle birlikte, pandemide hasta sayısının giderek azalmasıyla ciddi anlamda başarı var. Alınan önlemlerin sonuçlarını görebilmek açısından her türlü olumsuzluk hastalığın seyrini değiştirebilir. Bu hastalığın bir süre daha düşük oranda devam edeceğini düşünecek olursak, en sıradan önlemlerden başlayarak artırılmaya başlanacaktır. Düğün, kurultay şeklinde toplu yapılacak faaliyetler en risk grupları içinde. Bunlarla ilgili bakanlıktaki yetkililer ciddi hazırlık yapıyor.”

‘DÜĞÜNLER İÇİN UYGUN süre AĞUSTOS’

Koronavirüs nedeniyle ertelenen düğün, nişan benzer biçimde organizasyonların evlenecekler açısından merak konusu bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Düğünler için ağustos ayı uygun bir vakit olabilir. Bakanlığın hazırlayacağı şekilde düğünlerde kaç kişinin salona gireceği, hangi önlemlerin alınacağı, sosyal mesafe ve maske kullanımı şeklinde yeni kararlar olabilir. Bir ihtimal kır düğünleri biraz daha rahat olabilir ama değişik adetler nedeniyle kişilerin sosyal mesafelerini korumada sıkıntı olabilir. Bu şeklinde önlemler de kısa sürede alınabilir” diye mevzuştu.

‘DÜĞÜN İÇİN AÇIK ALANLARI TERCİH EDİN’

Kapalı düğün salonları yerine açık havada kır düğünü yapılması önerisinde bulunan Prof. Dr. Yalçın, “Özellikle havalandırma sistemlerini düşünürsek, uzun süre insanların kapalı ortamda kalması biraz daha riskli. Şu an mevsim saygınlıkıyla açık havada düğün yapılması biraz daha uygun olur” dedi.

‘KONGRELER EYLÜL AYINDA BAŞLAYABİLİR’

Koronavirüs nedeniyle ertelenen kongreler için tarih veren Prof. Dr. Yalçın, “Ertelenen yada yapılması planlanan kurultay, sempozyum benzer biçimde faaliyetler de var. Bunların da eylül- ekim aylarında başlatılması mümkün olabilir” diye konuştu.

Toplumsal MESAFEYE DİKKAT

Düğün, kongre, sempozyum şeklinde toplu alanlara giren insanoğluın İlk olarak sosyal mesafe kuralına dikkat etmesinin çok önemli bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “minimum 1,5- 2 metre mesafe olması gerekir. Hasta bireylerin bu ortamlara girmemesinde yarar var. Bu ortamlarda da ne olursa olsun maske kullanmaları gerekecektir. Sık sık el yıkamalarını öneriyoruz. Çünkü her türlü nesneye dokunulduğu takdirde hastalığın bulaşmasında yeri vardır. Hasta kişilerin salgılarıyla temas halinde olmak hastalığı bulaştıracaktır. Bu nedenle doğru bir şekilde maskeyi kullanmanın önemli yeri var” dedi.

‘FEDEKARLIKLAR BOŞA GİTMESİN’

Son olarak vatandaşlara önemli uyarmalarda bulunan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Şu ana kadar alınan önlemlerin etkili olduğu görülüyor. Bu tarz şeylerin sürdürülmesi çok önemli. Bu önlemler sürdürülmediği takdirde ciddi problemler yaşanabilir. Şu ana kadar yapılan fedakarlıkların boşa gitmemesi için lütfen maskenizi takın, toplumsal mesafenizi koruyun ve el hijyeninize dikkat edin” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: