www.yurthaberleri.com

Son dakika haberi: Bakan Albayrak’tan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Bakan Albayrak’tan önemli açıklamalar
143
27 Mayıs 2020 - 21:10

Son dakika haberine nazaran; gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT Haber’de ekonomideki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, “Hazirandan itibaren normalleşmenin bütün dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de başlayacağı bir döneme giriyoruz. Türkiye açık ara dünyanın gıpta edeceği performans sergiledi.” ifadelerini kullandı.

Bugün açılışı yapılan Demokrasi ve Özgürlük Adası’yla tarihi bir güne tanıklık edildiğini aktaran Albayrak, “Darbeler tarihini, darbe kültürünü birinci dereceden yaşamış ailenin bireyi olarak bizim için anlamlıydı. Ben maddi ve manevi olarak çok etkilendim, babasını darbeye vermiş, hapislere göndermiş evlat olarak, bizim de çok farklı anılarımız canlanmadı değil. İnşallah ülkemiz için daha güzel günler önümüzde yakın. Bu yatırımın hayata geçmesiyle tüm Türkiye’den yeni nesil, gençler adaya yoğun ziyaret gerçekleştirecek ve ülkenin gerçek tarihini dokunarak yaşayacak. Türkiye, 60 senede büyük acılar yaşadı. Her birinden dersler çıkararak demokrasi ve özgürlük konseptini yaşayarak geçirecek. Tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ne olursa olsun bir kere gidip görmesi lazım.” dedi.

Türkiye’de 1950’den sonra özgür seçimle bir daha iktidara gelememiş bir siyasal hareket olduğunu belirten Albayrak, “Bu siyasal hareket, o gün bugündür iktidarda olan yapıların tamamını aynı dille tehdit ediyor. CHP, 1950’den sonraki süreçte serbest seçimle iktidara gelemediği için hep iki şey söylemiş: ‘Bu hükümet gayrimeşru ve erken seçim’. Menderes’ten Özal’a hep aynı hikaye. Amaç ne, aslabir şey yapmamak ve farklı güçlerle tehdit etmek. Farklı ilişkilerle Türkiye’yi büyük hedefleriden alıkoymak için hep birileriyle ortaklık içinde olmak. Ama bu ülkede bu millet özgür iradesiyle bu yetkiyi vermedi.” ifadesini kullandı.

“BU SÜREÇ DE GEÇECEK”

Kovid-19 salgınının, yeni ekonomi politikaları noktasında il ziyaretlerinin yapıldığı ve değişim sürecinin başladığı döneme denk geldiğine işaret eden Albayrak, bu süreçte, iş dünyasından, esnafa, KOBİ’lere ve tüketicilere kadar tüm kesimleri kapsayan önemli bir paket açıkladıklarını anımsattı.

Albayrak, vergi ertelemelerinden, likidite gereksinimlarının karşılanmasına ve işsizliğin yasaklanmasından, kısa çalışma ödeneğiyle işverenin desteklenmesine kadar attıkları adımlara dikkati çekerken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“hakikaten, 260 milyar lirayı geçen ve çarpan etkisiyle 600 milyara yakın, 260 milyar lira etkisiyle gayri safi mili özgüılanın yüzde 5’i, çarpan etkisiyle bakınca gayri safi milli hasılanın yüzde 10-11’i oranında olan önemli bir paket. Hazirandan itibaren normalleşmenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başlayacağı süreç. Haziran ve temmuzla beraber ihracatta, ticarette, turizmde, iç piyasa ve iç tüketim noktasında hareketlenmenin yavaş yavaş başlayacağı döneme giriyoruz. Bununla ilgili tüm paydaşlarla yoğun mesajşim kurup, taleplerin yoğun şekilde değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hızlı reaksiyon gösterme refleksinin de pozitif yanlarıyla çok hızlı şeklide sahada normalleşme sürecinin ekonomik adımlarını, hazırladığımız adımları adım adım atarak bu süreci dinamik şekilde yürüteceğiz. Bu süreç de geçecek.”

büyüme beklentilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Albayrak, “Türkiye, dünyaya kıyasla büyümeden tutun işsizliğe kadar bir çok alanda etkilenen ülkeler içinde minimum etkilenen, olumlu ayrışan ülke olacak. Birinci çeyrekte dünyada biroldukça ülke ciddi küçülme yaşadı, Türkiye, bu anlamda birinci çeyrekte pozitif. İkinci çeyreğe bakacağız. Dünya, birçok ülke ciddi daralma yaşayacak, Türkiye onlara kıyasla daha az etkilenecek, negatif olsa da daha azca etkileneceği süreç olacak. Nisan ayında hepimiz evinde oturdu, kimse üretip tüketmedi. İnştanrı hazirandan itibaren toparladığımız süreçte, normalleşme süreci daha iyi olacak. Senenin kalan iki çeyreğinde, yılın ikinci yarısında bu manada da Türkiye’nin pozitif yönde ayrılacağı 2020 yılını öngörüyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Albayrak, bu kriz olmadan önce ilk çeyrek büyüme tahminlerinin iyi gittiğine işaret ederek, “Bu krizin tesirleri büyüdükçe yüzde 5 ve üzeri gelişme tahminlerimizi ikinci ve üçüncü çeyrek süreçlerinde revize etme noktasındayız. Çok bilen fakat çok yanılan otoritelerin söylemiş olduğinin aksine, hepsi ‘Türkiye yüzde 5-6-7-8-10 küçülecek’ diyor, bu kriz olmasaydı yüzde 5’i tutturacağımız yıl olacaktı. Fakat bu krize rağmen, yüzde 5, yüzde 8, yüzde 10 küçülme değil, inştanrı olumlu büyümeyle bu yılı kapatacağımız yıl olması için çok büyük çaba sarfediyoruz. Bu çerçevede 2020’yi kapatacağımız yıl olacak.” diye konuştu.

ABD ve AB ile karşılaştırınca Kovid-19’a karşı alınan ekonomik ve toplumsal önlemlerin Türkiye ekonomisinin ne kadar büyük bulunduğunu ortaya koyduğunu aktaran Albayrak, pek çok ülke parası olmayanları ölüme terk ederken, Türkiye’nin hiçbir vatandaşını tedavisiz bırakmadığını anlattı. Albayrak, sıhhat sektörü ve finansal sistemi güçlü olan Türkiye’nin bu süreçten daha güçlü çıkacak ender ülkelerden birisi olacağını söylemiş oldu.

YENİ DESTEK PAKETLERİ

Albayrak, İş’e Devam kredisine 200 binden fazla işletmenin başvurduğunu ve 180 binden fazla işletmeye bu kredinin verildiğini belirtirken, “Büyüklüğü 150 milyar lirayı buldu, yüzde 97’si KOBİ. Yani esas gereksinim duyan. 7 milyona yakın bireysel ihtiyaç kredisi tahsis edildi. Yüzde 85’in üzerinde başvuru kabul oranı var. İlk günden beri şeffaf şekilde bu noktaya getirdik.” ifadelerini kullandı.

Yeni bir destek paketi olup olmayacağına yönelik sual üzerine ise Albayrak, şunları kaydetti:

“Şimdi bundan sonraki süreçte, normalleşme süreci, iktisadi faaliyetin devamı noktasında hızlı adımlarla iç piyasa, iç talebin hızlı şekilde normalleşmesi, bunun içinde sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak, finansman kredi destek paketleri olacak. Bunun içinde konut anlamında ülke tarihinin en uygun maliyetli, uzun vadeli, ödemesiz farklı paketlerimiz olacak. Bunun yanında turizm, seyahat anlamında sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak. Farklı talepler oluyor, vergi, öteleme, kısmi çalışma gibi talepler oluyor. Bunlara çalışıyoruz. Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak, bunları Meclis süreciyle ilişkilendirerek adımlarımız olacak. Bu dinamik süreci hızlı şeklide yönetmemiz lazım.”

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

– Hazirandan itibaren normalleşmenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de başlayacağı bir döneme giriyoruz.

– Türkiye açık ara dünyanın gıpta edeceği performans sergiledi.

– Türkiye siyasal ve ekonomik olarak bağımsızlık mücadelesi veriyor. Kur ve faiz denkleminde uzun seneler tam bağımsız olamadı.

– Türkiye üretim odaklı yeni bir ekonomik modele geçiyor.

İÇ PİYASAYI NORMALLEŞTİRECEK PAKETLERİMİZ OLACAK

– Bundan sonraki süreçte, normalleşme sürecinde tutumsal faaliyetin devamı, iç talebin normalleşmesi, toplumsal ihtiyaç destek paketleri olacak.

– Türkiye siyasal ve ekonomik olarak bir bağımsızlık mücadelesi veriyor. Türkiye’de artık son 2 yıldır daha farklı bir sürece girdik. Ulusal ekonomi politikasında önemli adımlar attık.

– Son bir yılda Türkiye’de kimse döviz borçlanmıyor.

– hepimiz burada olduğumuz sürece bu ülkenin anahtarı bu milletin elinde alacak. Bu ülkenin başında bu lider olduğu sürece… Türkiye ekonomide demek ki ilk kez bu kadar doğru işler yapıyor.

– Türkiye üretim odaklı yeni bir ekonomik modele geçiyor.

– Ne faiz, ne borsa ne de kur raydan çıktı.

SWAP TARTIŞMALARI

– Swap kelime anlamı olarak takas demek olsa da, ülkeler içinde olması farklı tanımlara çıkıyor.

– Özellikle 13 Ağustos macerasının olduğu süreç, bugüne kadar geldi. Önemli mevzu şu: Dünyada aslabir ülke finansal güvenlikten bahsediyorsa, piyasasını manipülatif süreçleri kontrolsüz bırakmaz.

– Manipülatif girişimlere karşı dünyanın her yerinde tedbirler alınır. Swap anlamında birçok ülke ile görüşüyoruz.

– Swap yapmak isteyenler İstanbul’un borsasında daha avantajlı şekilde yapsınlar. Türkiye ilk kez ekonomik güvenliği için tedbirler alıyor.

TÜRKİYE BÜTÜN BUNLARI KENDİ İÇ GÜCÜ İLE ALT ETTİ

– Terör mevzusu, sağlık mevzusu, sığınmacı konusu. Dünyanın son dönemde karşı karşıya kaldığı 3 büyük sorun. Şu süreçte Türkiye bütün bunları kendi iç gücü ile alt etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: