www.yurthaberleri.com

TÜRKİYE’NİN 70 YILLIK RÜYASI GERÇEK OLDU

TÜRKİYE’NİN 70 YILLIK RÜYASI GERÇEK OLDU
90
19 Mayıs 2020 - 14:24

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni’ne katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik santralimizin ülkemize hayırlı olmasını arzuluyorum.

Veysel Eroğlu Bey’e şahsım adına teşekkür ediyorum. Yüklenici firmalara çok teşekkür ediyorum. Mühendisinden işçisine kadar herkesi kutluyorum.

2008 yılından beri, kredisinden inşaasına her aşamasında pek çok engellemeyle karşılaşan bu eseri ülkemize kazanmıştırrdık. Terör örgütlerinden yurtdışındaki finans müesseselarına kadar yıllarca bu barajın yapımına engel olmak isteyen her insanın bugün karşımızdaki eserin ihtişamı karşısında ezildiğini inanıyorum.

Başta ana karşıcılık olmak üzere hele hele aşırı uç muhalifler buranın yapımı karşısında merak ediyorum ne diyecekler. Bölgenin çiftçisi için toprakları için en önemli sulama imkanlarından tutunuz içme suyuna varıncaya kadar her şey burada. Enerji imkanları burada. Söz değil eser üretme siyasetimizin somut bir örneği duruyor.

Ve kendi ülkesini yabancılara şikayet edenlere, kendi halkına tabanca çekenlere verdiğimiz en güzel yanıt bu muhteşem eserdir. Ilısu Barajı’ndan esecek barış , kardeşlik ve rahatlık rüzgarı bu topraklarda dalga dalga hissettirecektir.

Yıllık enerji üretim kapasitesi 4.1 milyar kilowatt saat olan santralimizin 200 megawatt gücündeki birinci ünitesini hizmete alıyoruz. Her ay bir türbini hizmete alıp Ilısu’yu yılsonuna kadar faaliyete geçireceğiz.

Ilısu’nun maliyeti tekrar yerleşim, tarihi varlıkların korunması ve inşaatı 18 milyar lirayı buldu. Barajın inşaatı mevzusunda maksimum istismar edilen tüm zamanı varlıklar özenle korunmuştur. Bu tür çalışmalar için 200 milyon liralık kaynak kullanılmıştı. Tesisin ekonomiye yıllık katkısının 2.8 milyar lira olmasını bekliyoruz.

Temelden yüksekliği 135 metre, toplam su depolama hacmi 10.6 milyar metreküp olan Dicle Nehri’ne taktığımız nadide gerdanlık GAP projesine en önemli unsurlarından biridir.

Bu dev yapıt 1200 megawattlık toplam kurulu gücüyle ülkemizin en büyük 4, dolgu hacmi açısından da 2. Barajıdır. Beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde ise Ilısu dünyada bir numaradır. Burada toplanan suları Cizre barajına bırakarak 1.1 milyar kw saat enerji üretip arazileri sulayabileceğiz.

Buradan sesleniyorum! Çiftçilere ne yapmış oldunız? Suya hasret topraklar çiftçinin gönlüne su serpmişti. Ne meydana getirdiğimızı anlamış oldun mı Bay Kemal.

Ilısu Barajı’ndan en büyük faydayı görecek olan Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerindeki yurttaşlarımızı hayırlı olsun diyorum. Herhalde terör örgütleri bu sudan da nasibini almazlar diye düşünüyorum. Çünkü onların bu barajları kullanım emelleri farklıydı. Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca hep siyasi ve toplumsal tartışmaların için de kaybolup giderken çağın temel hizmetlerinden yoksun kalan milletimiz çok büyük acılar çekmiştir.

Bizler 18 yıl önce Türkiye’yi demokraside ve ekonomide dünyanın en ileri ülkeleri arasında yükseltme azmiyle yola çıktığımızda birileri birkaç yıl iktidarda kalıp gideceğimizi düşünüyordu.

Ama bizler planlarımızı programlarımızı hedeflerimizi çeyrek asırlık yarım asırlık bir asırlık dilimlere gore yaparak geçmişten beri tüm politikaçilerin teslim olduğu kısır döngüyü kırdık. Ve dedik ki eğitim, sağlık, hakkaniyet, emniyet bu dört temel taş üzerinde Türkiye’yi yükselteceğiz.

Ve buna daha sonra ulaşımı, ziraatı ilave ettik. Güçlenen Türkiye’yi inşa ettik. Her seçimde milletimiz artan oranda oy vererek doğru yolda ilerlediğimizi gösterdi. Hamdolsun bir tek 18 yılda bizden önceki 79 yıldaki yapılanların tüm bunlarnın kimi alanlarda 5 katı, kimi alanlarda 10 katı ve daha fazla hizmet üretmeye başladık. Ekonomimizin altyapısını da makro düzeyde dünyanın en üst ligine çıkma seviyene getirdik. Eğitim, sağlık, hakkaniyet ve emniyet temelinde ülkemizi kalkındırıken ulaşımdan tarıma enerjiden turizme aslabir alanı ihmal etmedik.

Geçtiğimiz 18 yılda 8362 tesisi ülkemize kazanmıştırrdık. Türkiye 2002 senesinde 276 baraja sahipti, 585 baraj daha ekledik. Ana muhalefetin başı mevzuşuyor, israftan bahsediyor. Bu yatırımlar mı israf? 79 yılda bu tarz şeylerin nesi vardı? Bu tarz şeylerin üzerine inşa ettiklerimiz ortada. Şunu bir kez unutmayalım. Gaslınüz vardır görmezsiniz, o ayrı mesele. Diliniz vardır, gerçekleri mevzuşmazsınız o da ayrı sorun. Ama bu millet gerçeklerin hepsini görüyor.

Önümüzde inşallah peyderpey onları da göreceksin Bay Kemal ve muhalifler. Cumhur İttifakı’nı bir kenara koyuyorum. Dimdik bu yolda yürüyeceğiz. 17 baraj açılışını daha yapacağız. Bunları bir ay arayla belki daha kısa. Bu yaz bu konularda zenginlik dönemi olacak. Enerjide suda. Türkiye 2002 senesinde 97 hidroelektrik santrali vardı. Biz buna 587 hidroelektrik santrali daha ekledik. Türkiye enerji alanında devrim oluşturan ülkelerden biridir.

Türkiye 2002 yılında 84 içme suyu tesisine sahipti, 247 tesis daha ilave ederek 4.5 milyar metreküpe yakın sağlıklı içme suyu kazanmıştırrdık. 18 yılda 18 milyon dekar araziyi üretime açtı.

Bitenlerin yanısıra hala inşaası süren tamamlanmak ve proje aşamasında olan bir çok projemiz bulunuyor. 403 tesisi hizmete sunmayı planlıyoruz.

Hizmete alacağımız bu yatırımların ülkemize katkısı zirai gelirde 14 milyar lira, enerjide 28.5 megawatt kurulu güç, taşkın korumada 4.5 milyon dekar, içme suyunda 4.5 milyon metreküptür. Hepsinin de resmi açılışlarını önümüzdeki aylar ve haftalar içerisinde gerçekleştireceğiz. Durmak yok yola devam anlayışıyla eser üretmeye devam edeceğiz.

Sokağa çıkma sınırlamalarını ülkede yaşamı tümüyle durdurmak değil, insan hareketliliğini azaltarak getirdiğimizi tekrar hatırlatmak isterim.

Sokağa çıkma sınırlamasının dışında kalan kesimler teker teker sayılmıştır. 23 Mayıs’ta başlayıp 26 Mayıs gecesine kadar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasının haricinde kalanlar arasında nebat ve hayvan üretiminde iştigal eden yurttaşlarımız da bulunuyor.

ILISU BARAJI

Fırat Nehri’nden sonra en büyük hidroelektrik potansiyele sahip olan Dicle Nehri üzerinde, enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde 19 Mayıs 2020 Salı günü ilk türbinde enerji üretimine başlanıyor.

Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra ülkenin en büyük 4. Barajı, dolgu hacmi bakımından ise 2. Büyük barajı niteliğini taşıyan Ilısu Barajı, Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi ve beden uzunluğu bakımından Dünyada 1. Sırada yer almıştır.

Ilısu Barajı, 10,6 Milyar m³ depolama hacmi ile Atatürk ve Keban barajlarından sonrasında Türkiye’nin 3. Büyük depolama hacmine haiz barajı olacak.

Ilısu Barajı ve HES, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve 1 820 metre kret uzunluğuna sahiptir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: