www.yurthaberleri.com

O iller için uyarı geldi: 3-4 katını görebiliriz…

O iller için uyarı geldi: 3-4 katını görebiliriz…
112
18 Mayıs 2020 - 15:00

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, kenelerin sıcak havanın etkisiyle bu yıl ortalama 1,5 ay önce görülmesinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastası sayısını artırdığını belirtti.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin açıklamasında ‘Mart ayında havalar 15 gün süreyle hızlı şekilde ısınmıştı. Hemen o dönemde kene popülasyonunda artış görmüş olduk ve o artış halen devam ediyor. Bu yıl başlangıçta olmamıza karşın hasta sayısında 35’i gördük. Eğer savaşım yapmazsak çok ciddi rakamları görebiliriz. Kısaca geçen yılki 122 sayıının 3-4 katını görebiliriz” dedi.

Prof. Çetin,  yaptığı açıklamada, KKKA’nın keneden insanlara geçen bir hastalık olduğunu anımsattı. İçinde bulunulan devrin zoonoz hastalıklarla uğraşma çağı haline geldiğini vurgulayan Çetin, KKKA’nın yaklaşık 25 senedir Sivas, Tokat, Erzincan, Yozgat ve Giresun çevrelerinde görülen bir hastalık olduğunu belirtti.

Çetin, KKKA’yla mücadelede Sivas’ta lüzumlu tedbirleri almaya başladıklarını belirterek “Çevremizdeki Tokat, Erzincan ve Giresun tarafında hem kene popülasyonunda bununla birlikte vaka sayısında ciddi bir artış bulunduğunu biliyoruz.” diye mevzuştu.

Keneler normalde nisan sonu ve mayıs başında ortaya çıkmasına rağmen bu yıl 1,5 ay önce görüldüğüne dikkati çeken Çetin, şunları kaydetti:

“Bu sene vakaları 14-15 Mart’tan itibaren görmeye başladık. Son dönemde kene popülasyonuyla iyi bir şekilde mücadele ediyorduk. Keneye karşı ilaçla veya öteki yöntemlerle mücadelemizi aksattığımız süre bir keneden binlerce kene kolaylıkla üreyebiliyor ve hızlı bir halde de çoğalabiliyor. Bu noktada savaşım en büyük enstrumantır diyebiliyoruz. Mart ayında havalar 15 gün süreyle hızlı şekilde ısınmıştı. Hemen o dönemde kene popülasyonunda artış görmüş olduk ve o artış da halen devam ediyor. Artık bu tür zoonotik hastalıklarla yaşamak, bunlara karşı tedbirleri almak zorundayız.”

“EĞER MÜCADELE YAPMAZSAK ÇOK CİDDİ RAKAMLARI GÖREBİLİRİZ”

Çetin, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2018 senesinde Sivas’tan 58, Yozgat’tan 14, Giresun, Erzincan, Ordu ve Tokat’tan birer olmak üzere 76 KKKA vakasına müdahale yapıldığını, 5 hastanın ise kaybedildiğini anımsattı.

Geçen yıl Sivas’tan 106, Yozgat’tan 11, Giresun’dan 3, Bayburt ve Tokat’tan birer hastaya müdahalede bulunduklarını ve vefat sayısının 13 olduğunu belirten Çetin, “Bu yıl başlangıçta olmamıza rağmen hasta sayısında 35’i görmüş olduk. Eğer savaşım yapmazsak çok ciddi rakamları görebiliriz. Yani geçen yılki 122 sayıının 3-4 katını görebiliriz.” dedi.

Çetin, KKKA ile mücadelede en etkili silahın kene popülasyonunu azaltmak olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“İlaç ve kimyasal önlemler alınıyor fakat kişisel önlemler de çok önemli ve kıymetli. Tabiatta bulunurken ve hayvanlarla ilgilenirken insanlar her an kendisine kene yapışacakmış şeklinde hareket etmeli. Özellikle otlak alanlarda ve tabiatta gezinirken kesinlikle çoraplar pantolon üzerine çekilmeli. Kenelerin yüzde 70-80’den fazlası pantolon paçalarından girmek suretiyle vücuda dağılıyor. İkincisi ise doğadan eve gelince vücutta mutlaka kene kontrolü yapılmalı. Eğer kene vücuda tutunmuşsa mutlaka sağlık müesseselerinde çıkarılması sağlanmalı.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: