www.yurthaberleri.com

Coronavirüsü en az yayan dil… Türkçe konuşanlar daha şanslıymış..!

Coronavirüsü en az yayan dil… Türkçe konuşanlar daha şanslıymış..!
142
18 Mayıs 2020 - 14:24

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türk dilinin korona virüsü daha az yaymış olduğunı söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global’in sorularını yanıtladı. Türkçenin korona virüsü daha az yaydığını söyleyen Ceyhan, “Maskesiz bir insan yanınızdan geçmiş olduğu zaman bir tek nefes alıp veriyorsa onun geçişi esnasında virüsü size bulaştırması mümkün değil. Fakat o fert mevzuşuyorsa bu yaklaşık bir 5 dakika karşılaşmak gerek diyorlar fakat bunlarda çok ilginç veriler var. En çok virüs çıkarımlarının İngilizcede ‘Ts’, Rusça’da ‘Ts’ harfleri olduğu görüldü. Bizde farklı olabilir. Türkçe virüsü daha az yayıyor. Bunlar hep gözlemlerimiz. Yanınızdan geçen insan öksürdüyse yalnız nefes alıp veriyorsa bulaştırmıyorlar ama kavgada birisi öksürürse bulaşma oranı çok artıyor” dedi.

“HAVA SICAKLIKLARINA GÜVENMEYİN”

Hava sıcaklıklarının ölçü olmadığını belirten Ceyhan, “böyle gözlemler bazen yanıltıcı olabiliyor ama Türkiye’de İstanbul’da vakalar ciddi şekilde azalırken özellikle Van’da, Kars’ta arttığını görüyoruz. Bir tedbirsizlikle yüzün üzerinde vaka ekleniyor. Hava sıcaklığına güvenmekten çok tedbirlere idame etmek önemli” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: