www.yurthaberleri.com

İspanya’dan Türkiye’ye uzanan dolandırıcılık hikayesi bu kadarına da pes dedirtti

İspanya’dan Türkiye’ye uzanan dolandırıcılık hikayesi bu kadarına da pes dedirtti
99
17 Mayıs 2020 - 7:01

Kendisini kanser hastası olarak tanıtan ve İspanyol olduğunu söyleyen bir fert, İngiltere’de bulunan bir bankada birikmiş 3.7 milyon dolarlık parasının dekontunu GERADO Derneği Başkanı ile sosyal medya üzerinden paylaşıp bu parayı derneğe yardım amaçlı affetmek istediğini iddia etti. Dernek Başkanı Yasin alim’in dikkati ise dolandırıcılığı gün yüzüne çıkarttı.

Geçtiğimiz günlerde Sakarya Anneliğe ve Gebeliğe Destek Derneği (GERADO) toplumsal medya hesabına yabancı uyruklu bir kişiden bildiri geldi.

Kendisinin kanser hastası bulunduğunu ve ölüm vaktinin yaklaştığını söyleyerek İspanyol olduğunu iddia eden bir kadın, İngiltere üzerinde bulunan bir bankada birikmiş olan 3.7 milyon dolarlık parasını derneğe bağışlamak istediğini söylemiş oldu.

Bu duruma inanmayan Dernek Başkanı Yasin bilgin, insanoğluın iyi mi kandırılarak dolandırıldığını gün yüzüne çıkartmak için parayı alacakmış gibi yaparak birey veya kişilerle iletişimini sürdürdü.

Dernek Başkanı bilgin ve dolandırıcı şahsın sosyal medya hesabı üzerinden başlamış olan mevzuşması mail kanalıyla devam etti. Parasının İngiltere’de bulunan bir misyoner bankasında bulunmuş olduğunu iddia eden hanım dolandırıcılıkta sınır tanımayarak 3.7 milyon dolarlık bir dekontu da bilgin ile paylaştı.

Daha sonrasında ise dolandırıcılar tarafınca düzenlenen feyk bankadan dernek başkanına mailler de gelmeye başladı.

Kimlik ve diğer detayları alabilmek adına her şeyi kılıfına uyduran dolandırıcıların oyununa gelmeyen Başkan alim ise durumu gün yüzüne çıkartabilmek adına yaptığı araştırmalar sonucunda bahsi geçen banka ile bildirişime geçerek durumu aktardı.

Görüşmeler üzerine Yasin alim, dolandırıcılık ile ilgili lüzumlu bölgelere şikayet başvurusunda bulunduğunu belirterek, vatandaşların bu tip vakalarda mağduriyet yaşamaması için uyarmalarda bulunmuş oldu.

3.7 milyon dolarlık bir banka dekontu gönderdi
vakasın üzerine gittiğini aktaran Başkan bilgin, “Derneğimizin toplumsal medya hesabına yabancı uyruklu bir kişi tarafından ileti geldi. Kendisinin hanım bulunduğunu iddia eden fert kanser hastası olduğunu, ölüm vaktinin yaklaştığını söyleyerek bankasındaki paranın hayır işleri adına kullanılmasını istediğini söyleyerek, parasını derneğimize bağışlamak istediğini açıkladı. Bana bir dekont gönderdi ve beni de maksimum şaşırtan vaziyet bu oldu. 3.7 milyon dolarlık bir banka dekontu gönderdi. Hiç kimsenin hiç kimseye durduk yerde bu şekilde bir parayı vermeyeceğini düşündüm. Ben buna inanmadım ve dolandırıcı olduğunu düşündüm. İnsanların iyi mi kanmış olduğunı merak ettiğim için vakasın üzerine gittim. Sanki ondan parayı alacakmış benzer biçimde onunla iletişime geçtim daha sonrasında sosyal medya üzerinden değil kendisinden mail adresi alarak mail üzerinden mesajşim kurduk” dedi.

“icra ettiğim görüşmeler sonucunda bunların bir şebeke olduğu kanısına vardım”
Orijinal bankanın web sitesiyle kendisine maillerin de geldiği sahte bankanın web sitesinin birebir aynı olduğunu ve kendisinin dikkatini bir tek bir harf değişikliğinin çektiğini söyleyen Yasin bilgin, “Kendisinin İspanyol olduğunu parasının ise İngiltere’de bulunan bir bankada bulunmuş olduğunu ve bankanın bir misyoner bankası bulunduğunu söylemiş oldu. Dolandırıcı veya dolandırıcılar tarafından kurulmuş olan sahte bankadan mailler gelmeye başladı bana. Feyk bankanın göndermiş olduğu maildeki bankanın web sitesine tıklıyorum her şey orijinal banka ile birebir fakat sadece bir teferruat vardı. Orijinal banka sitesi ile bana gönderilen banka sitesi arasında sadece bir harf farkı vardı. Bu durum benim dikkatimi çekti aynı bankanın birden farklı sitesinin olmaması gerektiğini düşündüm. Yurt dışından yaptığım tüm görüşmeler doğru bankaya ulaşmam ile beraber bunların gerçekten bir şebeke olduğu kanısına vardım. Bu çete o kadar ustalaşmış ki resmi bir bankanın web sitesini kopyalamışlar yalnız ve bir tek bir harf değişik geri kalan her şey aynı. Orijinal bankaya ulaştım ve bankanın da misyoner bankası olduğunu, bankanın karının hayır işlerinde kullandığını öğrendim. Bu dolandırıcılar öyle bir sistem kurmuş ki orijinal bankanın yapmış olduğu fedakarlıkları bile insanların bilgilerini almak için kullanmışlar” diye konuştu.

“gerekli yerlere şikayetler yapıldı, durumun takipçisiyiz”
gerekli yerlere şikayetlerin yapıldığını belirten bilgin, durumun takip edeni olduğunu da ifade ederek, “durum üzerine bankanın kendisi ile iletişime geçtim ve bana mail üzerinden gönderilen banka sitesinin mutlaka dolandırıcı bulunduğunu ve sürekli bu tür insanlarla uğraştıklarını söylediler. Ben bu hususta bunlardan şikayetçi olmak istediğimi söyledim. Bankada beni İngiltere Siber suçlarla mücadele biriminin web sitesine yönlendirdi. Bizler de oraya şikayet başvurumuzu yapmış olduk aynı zamanda Türkiye’deki Siber kabahatlarla mücadele birimine de suç başvurusunu yapmış olduk. O günden beri bu durumun takipçisiyiz” şeklinde mevzuştu.

“Israrla benim kimliğimi istedi”
Dernek Başkanı Yasin alim, “Dolandırıcılar benim adıma aktarma gerçekleştirmek için hesap açmamı söylemiş oldu. Ben de aktarma yapılacaksa benim mevcut hesabımın bulunduğunu ifade ettim ama buna karşın ısrarla benim kimliğimi istedi. Ben bilmiyorum bunlar bir terör örgütü mü, benim adıma bankalardan kredi çekecek mi, feyk pasaport yapıp benim bilgilerimi kullanabilirler, benim banka hesaplarıma erişip içindeki paraları boşaltabilirler kısaca burada sınır yok bir kimlikle yapılabilecek her şeyi yapabilirler” ifadelerini kullandı.

“Hakkınız olmayan bir şeyi vermeyi vadeden insanlara kanmayın”
Dolandırıcılara karşı yurttaşlara uyarılarda da bulunan bilgin, “yurttaşlardan ricam şudur; ne olursa olsun kesin olmadığınız makamlarla kendi bilgilerinizi paylaşıp mağdur olmayın. Ben paylaşmadım mağdur olmadım ve sonuna kadar da bu durumun takip edeni olacağım. Asla size hakkınız olmayan bir şeyi vermeyi vadeden insanlara aldanmayın önce bir problem soruşturun ve araştırın” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: