www.yurthaberleri.com

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘trafik tedbirleri’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘trafik tedbirleri’ genelgesi
104
17 Mayıs 2020 - 10:48

Genelgeye bakılırsa, 1 Haziran-1 Ekim arasında toplu taşıma araçları ve otobüslerde yüzde 50 doluluk ve maske kullanımı kriterleri denetlenecek.

MASKE KULLANIMI VE YOLCU KAPASİTESİ TAKİP EDİLECEK

Genelgeye nazaran;

toplumsal izolasyonu temine yönelik alınan tedbirlerin bir sonucu olarak şehir içi ana güzergahlarda ve şehirlerarası karayollarında seyreden araç sayısının azalması, ortalama hızların yükselmesine sebep olabileceği göz önünde bulundurularak; hız kontrolleri başta olmak üzere güvenlik kemeri takma, cep telefonu kullanmama, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler şeklinde kaide, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir trafik denetimlerine ağırlık verilecek.

Denetimlerde sosyal mesafeye dikkat edilecek.Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçlarına/otobüslere getirilen %50 doluluk kriteri ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar titizlikle takip edilecek.

‘KARMA EKİPLER’ İLE DENETİM

Ülke ve il genelinde polis ve jandarma trafik birimlerinin imkan ve kabiliyetlerinin vakit zaman belirli trafik denetim fakatçlarına yönelik (özellikle şehirler arası yollarda) olarak birleştirilecek.

Böylelikle yol kullananlarının devamlı, etkili ve yoğun şekilde denetlenmeleri mevzusunda gerektiğinde ihtiyari olarak kurulacak “Karma takımlar” vesilesiyle çok sayıda taşıt ve sürücünün denetlenmesi hedeflenecek.

Trafik polis ekipleri ile jandarma trafik timlerince ortaklaşa yürütülen eş zamanlı meydana getirilen şehir içi, şehirlerarası ve köy yollarında devamlılığı sağlanacak.

TRAFİK EKİPLERİ GÖRÜNÜR OLACAK

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu güzergahlarda “idraklanan Yakalanma Riski Duygusu”nun geliştirilmesine yönelik olarak görünür olmaları sağlanacak.

Ayrıca yine bu amaca yönelik olarak hafta sonları yönetimsel birimlere ilişik resmi vazife enstrumanları, personeliyle birlikte örutubet arz eden noktalarda durağan ve seyir halinde görevlendirilecek.

TEMMUZ VE AĞUSTOS AYINDA DENETİM ARTACAK

Koronavirüs salgınının/bulaşının yayılım hızının denetim tesirinin azalması ile birlikte dinlence sezonunda özel taşıtlarla yapılan “seyahatlerin süresi ve mesafesinin artacağı” dikkate alınarak, özellikle temmuz ve ağustos aylarındaki olası kazaların en aza indirilmesine yönelik, tüm yolcu ve sürücülere yönelik trafik denetimleri artırılacak.

Denetimler ile trafik kontrol noktalarında sosyal mesafeye dikkat edilerek karşı karşıya mesajşim kurulacak, “dikkat dağınıklığı veya uykusuzluk hali” bulunan sürücülerin dinlendirilmesi sağlanacak.

ŞOFÖRLER 05.00-07.00 ARASINDA ARAÇ DIŞINA davet EDİLECEK

Uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün ilk ışıklarının sürücüler üzerinde oluşturduğu rehavetin kaza riskini daha fazla artırması nedeniyle özellikle 05.00-07.00 saatleri içinde şoförler araç dışına çağrı edilerek gerekli kontroller ve bilgilendirmeler yapılacak.

EMNİYET KEMERİNE ÖZEL Örutubet

emniyet kemeri kullanılmasının trafik kazalarındaki yaşamsal önemine ilişkin farkındalığı çoğaltmak amacıyla “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” kampanyası kapsamında eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecek.

Otogarlarda, otobüs şoförleri ve yolcular emniyet kemeri kullanımı konusunda bilgilendirilecek. Ek olarak 2019 senesinde 45.742 motosiklet eşeysel aracın ölümlü/yaralanmalı trafik kazasına karıştığı, 2018 yılına gore bu oranın %2 azaldığı, azalışın sürdürülmesine yönelik olarak motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcıları üzerinde koruma başlığı ve gözlüğü kullanmanın, trafik kazalarında hayat kurtarmadaki önemine ilişkin farkındalığı çoğaltmak amacıyla eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecek.

TRAFİK YOĞUNLUĞUNA HAVADAN DENETİM

Trafik yoğunluğunun arttığı zamanlarda helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde yararlanılacak.

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde; karayolu üzerinde tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin vb. Uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek. Ziraat işçilerinin yolculuklarının daha güvenli yapılabilmesi amacıyla, göç alan ve veren yerler arasında trafik denetimlerinin artırılacak.

Mevsimlik ziraat işçilerini taşıyan karayolu çalgılarının 24.00-06.00 saatleri arasında şehirlerarası seyahat yapmalarına izin verilmeyecek, özellikle ara yollarda da denetimlerin planlanacak. Ek olarak, tarım enstrumanlarının denetimlerinde; çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi yönünde tedbirler alınacak.

IŞIKSIZ OKUL VE YAYA GEÇİTLERİNE ‘ÖNCE YAYA’ GÖRSELİ

Kazaların yer, gün, saat, hava ve yol koşulları, oluş şekilleri ile yaya ve sürücü kusurlarının analiz edilmesi, kaza noktalarında lüzumlu revizyon ve güvenlik artırıcı önlemlerin uygulanması sağlanacak. Bu noktalardaki taşıt/yaya çarpışmaları sonlanıncaya kadar mevzunun UKOME/İ1 Trafik Komisyonu gündemine alınacak , uzman kişilerden oluşan çalışma grupları kurularak öneriler raporlaştırılacak.

Tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine “önce yaya” görseli çizilecek. Görünürlüğü azalan işaretlemeler ise yenilenecek. Sürücülere ve yayalara mevzunun sürekli ve ısrarla takip edildiğini göstermek amacıyla 2020 yılında da yaya önceliği/güvenliği kapsamındaki çalışmalar aynı kesinlıkla devam ettirilecek.

Bu kapsamda, yaya önceliği/güvenliğiyle ilgili tüm illerde üst düzeyde bilgilendirme ve şuurlendirme faaliyetleri yürütülecek.

TRAFİK EĞİTİMLERİNE Önem VERİLECEK

“Yaşam İçin Kısa Bir Mola” çarpıcı sözıyla oluşturulan “Yaşam Tüneli” bulunan illerde, bu alanlarda taşıt sürücülerine/yolculara; yaya önceliği/güvenliği ile beraber, cep telefonu kullanımı ve hızlı araç kullanmanın dikkat ve idrakyı azaltarak yayaların geç farkedilmesine yada farkedilmemesine niçin olduğu benzer biçimde konular kısa video/slayt gösterimleri ile anlatılacak.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: