www.yurthaberleri.com

Okullar açılıyor “Haziran’da ders başı”

Okullar açılıyor “Haziran’da ders başı”
115
16 Mayıs 2020 - 6:01

Hürriyet gazetesi yazarı Nuran Çakmakçı bu gün yazdığı köşesinde okulların Haziran ayından itibaren kademeli olarak açılacağını yazdı. Çakmakçı’ya nazaran 15 Hazirandan sonrasında okullar telafi eğitimi için 15 gün boyunca açılacak ve Eylül’de de erken başlayacak. İşte o yazının bir kısmı;

milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu da uygun görürse ve bu iyileşme sürerse okulları 1 Haziran’dan itibaren açacakları mesajını vermişti. Önümüzde iki hafta var. Ben de birazcık araştırma yaptım. Öğrendiğime bakılırsa haziranın ilk haftası, lise ve üniversite sınavına girecek olan 8 ve 12’nci sınıflar ile bağlarımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyor. Haziranın ikinci yarısında da tüm kademelere ‘telafi eğitimi’ için okullar açılacak.

Ramazan Bayramı sonrası herhangi bir aksilik olmazsa ve her şey yolunda giderse açılış hazırlıkları başlıyor ve haziranda okul kapıları açılıyor. İlk etapta Liselere Giriş sınavı’na (LGS) girecek 8’inci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretim Kurumları imtihanı’na (YKS) girecek 12’nci sınıf öğrencileri okula çağrılacak. Pandeminin yarattığı kaygıyla beraber imtihan stresi artan öğrencileri öğretmenleriyle, sınıfla buluşturarak birazcık olsun rahatlatmak hedefleniyor.

OKULA DEVAM zorunlu DEĞİL

Şimdiden söyleyeyim bu öğrencilerin devam zorunluluğu yok, şu demek oluyor ki okula gitmek isteğe bağlı olacak. Ders programlarının da tüm gün değil elastiki olması planlanıyor. Kısaca öğrenciler birkaç saatliğine okullarında kalacaklar. Sınıfların seyreltilmiş olması için de çalışmalar yapılıyor. Sıhhat koşulları dikkate alınarak derslik mevcutları azaltılacak. Bu arada 4’üncü sınıfların haziran başlangıcında okula çağrılıp çağrılmayacağı üzerinde çalışılmış olduğunı da söylemekte yarar var.
Tabii bütün bu hazırlıklar yapılırken öğrencilerin iyi mi okula geleceği, servis ve yemek imkânlarının nasıl olacağı da mevzuşuluyor. Bu mevzuda senaryolar üzerinde çalışmalar yapılıyor.

TELAFİ EĞİTİMİ İÇİN KISA PROGRAM

Bakanlık temmuz ve ağustos aylarında eğitim yapılmayacağını, öğrencilerin tatil yapabileceklerini açıklamıştı. O nedenle telafi eğitimlerinin bir kısmının haziranın ikinci yarısı, diğer kısmının da eylülde okulların açıldığı vakit yapılması planlanıyor. Telafi eğitimine de katılım zorunlu değil. Bu eğitim de tüm gün değil, daha kısaltılmış programla yapılacak. Tabii tüm bunlar içinde bulunduğumuz durum ve koronavirüs salgınının seyrine bakılırsa değişebilir.

İLK kez HAZİRANDA AÇILIŞ HEYECANI

diğer taraftan belki de eğitim dünyası ilk defa haziran ayında açılış coşkuı yaşıyor. Belirttiğim benzer biçimde salgının bugünlerdeki düşüş eğilimini sürdürmesi ve haziranda eğitimde normalleşmenin ilk adımlarının atılmasını artık öğretmeni, öğrencisi, velisi, yöneticisi ile tüm camia heyecanla bekliyor.

ÖZEL OKULLAR YÜZDE 30 KÜÇÜLEBİLİR

bu zamanda kuşkusuz en büyük sorunyı çeken bağımsız anaokulları ve özel okullar oldu. Özellikle kreş ile bağlarımsız anaokulları kapanma noktasına geldi. Kiraları yüksek olan bazı butik okullar öğretmenlerini işten çıkarmak zorunda kaldı. O nedenle bazı özel okullarda ciddi zorluklar yaşanıyor, öğretmenleriyle yollarını ayırıyorlar.

Ayrıca veliler başta servis ve yiyecek ücretleri olmak üzere eğitim ücretlerinin de iade edilmesini istedi. Geçtiğimiz hafta Bakanlık eğitim ücreti mevzusunda kapıyı kapatsa da, servis ve yemek ücreti iadesi yapılması önerisinde bulunmuş oldu.

Özel Öğretim Kurumları’nı temsil eden 5 dernek temsilcisi bir açıklama yaparak, “Ülkemizin adına yaşamsal öneme sahip eğitim kurumlarımızın ayakta kalması ve öğretmenlerimizin desteklenmesi için velilerimizin bu dönemde ödemelerinde duyarlı davranmasını bekliyoruz” dedi.

EĞİTİM ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK Mİ

TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, TÖDER Başkanı İbrahim Taşel, ÖZDEBİR Başkanı Naci Atalay, ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, ÖZKURBİR Başkanı Hami Koç’tan oluşan Özel Öğretim Kurumları Dernekleri Platformu, servis ve yemek ücretlerinin iadesi ya da önümüzdeki yıla mahsup edilmesi gerektiğini açıkladı. TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, bu mevzuda şunları söylemiş oldu:

“hepimiz çocukların alması ihtiyaç duyulan akademik içerikleri, kazanımları düzgüsel dönemdeki gibi uzaktan eğitimle vermeye çalıştık. O nedenle eğitim ücreti geri ödenmesi düşünülmüyor.

Yazının devamı www.hürriyet.Com.Tr’de

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: