www.yurthaberleri.com

RTÜK Başkanı açıkladı “Büyütecek bir şey değil”

RTÜK Başkanı açıkladı “Büyütecek bir şey değil”
91
15 Mayıs 2020 - 13:19

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın “Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür” dediği, Esra Elönü’nün sunmuş olduğu Ülke TV’de gösterilen “Arafta Sorular” programına ceza verilmemesi gerektiğini söyledi.

Sevda Noyan’ın “Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi gdolayır” söylediği, Esra Elönü’nün sunmuş olduğu “Arafta Sorular” programı RTÜK Üst Kurul gündeme getirilmemişti. RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, dün, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin “mazeret” bildirerek Üst Kurul toplantısına katılmadığını ve “Cebimde listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi gdolayır” diyen Sevda Noyan’ın katıldığı programın Üst Kurul gündemine getirilmediğini belirtmişti.

“BÜYÜTÜLECEK BİR mevzu DEĞİL”

Ünlü bilişim yazarı Musa Savaş’ın internet üzerinden yaptığı “Dijital Gündem” adlı programa katılan RTÜK Başkanı Şahin, yaptığı açıklamada “Çok büyütülecek bir mevzu değil” dedi.

Şahin, Ülke TV’deki Sevda Noyan’ın tehditleri ve ölüm listesi hazırladığı yönündeki sözleri üzerine, “Ülke TV ile ilgili raporlar üst kurula gelecek. Sadece verilecek bir müeyyide varsa, bu müeyyidenin bir darbe sevicilerini, darbeyi övenleri sevindiren ve onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri bizler cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” ifadelerini kullandı.

Programda sorular sorular ve cevapları şöyle oldu:

Musa Savaş: hoş geldiniz, sondan ve hızlı başlamış olalım. RTÜK’ün son kararları çok tartışıldı. Halk TV ile FOX’la özel bir probleminiz mi var?

Ebubekir Şahin: bir tek FOX ve Halk TV değil, bir de Tele1 var. Tele1’le de bir sorununuz mu var diye bizlere sıklıkla soruyorlar. Hayır bizim aslabir kanal ile bir sorunumuz olması imkansız, olması mümkün değildir. Çünkü RTÜK, Türkiye’de kurulu bulunan ve Türkiye üzerinden yayın icra eden tüm radyo ve televizyonların; altyapısını ve erişimini sağlayan, onların denetleme ve düzenlemesini icra eden bir üst kuruldur. Bu şekilde olunca, bunlarla ilgili sorun olması ayrıca özellikle bazı kesimdeki televizyonlar ve radyolarla problem olması düşünülemez ve mümkün değildir. Ben bunun algı olduğunu düşünüyorum. Siz de iyi bir gazetecisiniz ve iyi bilirsiniz ki bazen algı olgunun önüne geçer. Maalesef bilgili bir halde bazı kesimlerin bu idrakyı oluşturduğunu üzülerek görüyorum ve işin kötü tarafı bunda da başarılı oluyorlar. Ben şunu kolaylıkla söyleyebilirim ki RTÜK, aslabir kanala aslabir medya müesseseuna karşı bir tutumu olması imkansız veya onun yanında yer alamaz.

Musa Savaş: RTÜK elinde sopa bekliyor şeklinde bir görüş de var. Buna ne diyorsunuz bu da mı algı?

Ebubekir Şahin: RTÜK’ün yeri vardığında ceza verme yetkisi var ama ben göreve geldiğim ilk gün de şunu söylemiştim: RTÜK, yalnız verdiği cezalarla anılan bir müessese olmayacak. Bundan sonraki süreçte yol gösteren ve ön açan bir kurum olacak dedim. Fakat şimdilik elimizdeki imkânlar belli. Önce ihtaryoruz. Bunu gerçekten çok güzel işletiyoruz. Bütün dostlarımız hem ilgili dairedeki arkadaşlarımız hem başkan yardımcılarımız aynı zamanda bizim ekimizdeki dostlarımız… Kanunumuza gore bir eksiklik, aksaklık yada ihlal var ise önce onu uyarıyoruz. Uyarmayı dikkate alanlarla ilgili bir sorunumuz yok. Çoğunlukla da uyarılarımız dikkate alınıyor. Ama uyarılarımız dikkate alınmazsa ne yapacağız Musa Bey? Ondan sonraki süreçte para cezaları ile yayın durdurma cezaları ile gösterim durdurma cezaları ile ve son olarak sonucunda de lisans iptaline kadar… Evet elimizde bir imkân var ancak biz bunu şimdiye kadar hiç işletme taraftarı değildik. Fakat son dönemdeki özellikle pandemi dönemindeki bazı yayınlardaki eksiklik, aksaklık ve ihlalleri görünce, sizin ironi şeklinde sorduğunuz, sopayı kullanma ihtiyacı hissettik. Bu çok canı gönülden istediğimiz ve uyguladığımız bir yöntem değil.

Musa Savaş: yakın zamanda Ülke TV’de bir hanımın komşularıyla ilgili söyledikleri gündemi bir fazlaca meşgul etti. RTÜK’ü de meşgul ediyor mu?

Ebubekir Şahin: Musa Bey çok fazla meşgul ediyor. Şunu söylemek isterim; Ülke TV’de benim açımdan talihsiz diyebileceğim bir açıklama yapıldı. Komşuları ile ilgili bir söylemde bulundu. Doğal burada güzel olan ve bizi sevindiren vaka şu: İlgili tv kurumu hemen bir açıklama yaptı. Böyle bir söyleme katılmadıklarını, darbeyi kınamanın ve lanetlemenin ötesindeki söylemlerin asla ve asla altında imzalarının olmayacağını söylediler. Yayıncılık tarafınca ve üst kurul tarafından bakmış olduğumız zaman bu bizim için sevindirici bir vaka. Bunun da moderatörlüğünü icra eden Esra Hanım’la ilgili de bir izahat yapıldı. Esra Hanım’ın kendisi tarafınca da bir açıklama yapıldı. Kendisinin o an müdahale edebileceği fakat etmeme gafletinde bulunmuş olduğu benzer biçimde, özür mahiyetinde bir izahat yapıldı. Bunlar yayıncılık anlamında güzel gelişmeler. Bizi sevindiren ve elimizi rahatlatan gelişmeler.

Ebubekir Şahin’in yanıtladığı diğer sorular şunlardan öne çıkanlar şunlar oldu:
– RTÜK, emirle mı iş yapar?
– İnternet üzerinden meydana getirilen isteğe bağlı yayıncılık da çok tartışıldı. Örneğin Netflix. İnsanlar “Paramı veriyorum, seyrediyorum. RTÜK niye karışıyor?” diyor. Sahi paralı kanallara RTÜK niye karışıyor?
– YouTube’a gelelim. Sövgü gırla gidiyor. RTÜK YouTube’un neresinde?
– Tüm dünya bir salgın döneminden geçiyor ve RTÜK Pandemi yayınlarına da cezalar verdi. Niçin?
– Pandemi demişken her sektörün çalışma düzeni ve şartları etkilendi. Sizin vazife alanınıza ilişkin neler yaptınız?

– Çarşamba günü Yeni Çamlıca’daki Yeni Kule’de yangın çıktı. Geçtiğimiz haftalarda bu kulenin onaylamaı için RTÜK’e başvurulmuştu. RTÜK’te testlerinizi yapın öyle gelin şeklinde yanıt vermişti. Bu nasıl oldu. Bu cevap süreci iyi mi gelişti?

TOPLANTIYA KATILMAMIŞTI

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıya ‘mazaret’ bildirerek katılmamış, tehditler savuran Sevda Noyan görüşmede gündeme getirilmemişti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: