www.yurthaberleri.com

Bakan Selçuk: amaç ders isimlerini değişiklik yapmak değil, ilgiyi artırmak

Bakan Selçuk: amaç ders isimlerini değişiklik yapmak değil, ilgiyi artırmak
70
11 Mayıs 2020 - 15:25

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaokullarda bazı derslerin isimlerinin değiştirilmesine ilişkin, “amaç ders isimlerini değiştirmek değil, ilgiyi çoğaltmak. Öğrencilerin doğa bilimlerine olan ilgilerini uyandırmak ve ileride alacakları, fizik, kimya ve biyoloji derslerine temel oluşturmak amacıyla bu şekilde bir düzenlemeye gidildi” dedi.

Bakan Selçuk: fakatç ders isimlerini değiştirmek değil, ilgiyi çoğaltmak

ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer fetih edilmesi Gürer’in, orta öğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim öğretim senesinde bazı derslerin isimlerinin değiştirilmesinin nedenlerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Selçuk, ‘doğa Bilimleri Deneyimi’ dersinin, ikinci dönem ‘doğa Enerji ve Enerji Dönüşümü’ dersi, ‘toplumsal Bilimler Deneyi’ dersinin ise ‘toplumsal Bilim Çalışmaları’ dersi olarak değiştirilmesinde amacın, öğrencilerin doğa bilimlerine olan ilgilerini uyandırmak ve ileride alacakları, fizik, kimya ve biyoloji derslerine temel oluşturmak olduğunu söyledi.

Bakan Selçuk, “2023 Eğitim Vizyon Belgesinde geçen; ‘Ortaöğretimde öğrencilerin ilgi, kabiliyet ve mizaçlarına uygun elastiki modüler bir program ve ders çizelgesi yapısına geçilecek, haftalık ders çizelgesinde yer alan ders çeşitliliği azaltılacak ve dersler yükseköğretimle uyumlu hâle getirilecektir’ hedefi doğrultusunda ileriki sınıflarda doğa bilimlerine yönelebilecek 9’uncu sınıftaki öğrencilerimizin ilgilerini uyandırmak, konu bilgilerinden ziyade temel kavramları anlamalarını sağlamak ve ileride alacakları fizik, kimya ve biyoloji derslerine temel oluşturmak üzere düzenlemeye gidilmektedir. Yeni ortaöğretim tasarımında öğrenciler üst sınıf seviyelerinde fizik, kimya ve biyoloji derslerini ayrı ayrı disiplinler halinde almaya devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

‘amaÇ DERSLERİN ADINI DEĞİŞTİRMEK DEĞİL’

milli Eğitim Bakanı Selçuk, 9’uncu sınıf seviyesinde yapılması planlanan düzenleme ile ‘sosyal Bilimler Deneyimi’ ve ‘sosyal Bilim Çalışmaları’ derslerinin dünya genelinde kabul gören bütüncül program yaklaşımına uygun olarak tasarlandığını belirterek, “Burada amaçlanan tarih ve coğrafya derslerinin adını değişiklik yapmak değil bunlarla beraber sosyal bilimlere mevzu olan ekonomi, hukuk ve antropoloji gibi alanların da temel kavram ve düşüncelerini kullandırarak öğrencilerimizin küresel bağlamda seçilecek temalar çerçevesinde çeşitli vakaları inceleyip değerlendirebilmelerini sağlamaktır. Yeni ortaöğretim tasarımında öğrenciler üst sınıf seviyelerinde tarih ve coğrafya derslerini ayrı ayrı disiplinler halinde almaya devam edeceklerdir” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: