www.yurthaberleri.com

Normalleşme süreci ne zaman başlayacak?

Normalleşme süreci ne zaman başlayacak?
72
09 Mayıs 2020 - 14:57

Koranavirüs gelgesi altında dört aşamalı normalleşme planında birinci aşama 11 Mayıs’ta başlarken pazar bölgeleri, avm’ler, kuaförler ve güzellik salonları hizmete açılacak.

Koronavirüs ile savaşım kapsamında normalleşme adımları atılmaya başlanıyor.

4 aşamalı normalleşme planında birinci aşama 11 Mayıs’ta başlamış olacak. İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık, dördüncü aşfakat ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlanıyor.

Peki süreç içinde neler olacak?

LOKANTA KAFELER AÇILACAK MI?

Ramazan ayından sonrasında uygulanan kısıtlamalarda aşama aşama rahatlama olacak. Restoranlar, kafe ve lokantaların normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayı ortasında açılması düşünülüyor. Bununla birlikte restoranlarda maske ve mesafe kuralı zorunlu olacak, sandalye sayısı azaltılacak. Maske ve mesafe kaideına uymayan vatadaşlar ihtarlacak gerekirse cezai işlemde bulunulacak.

PAZAR bölgelerİ NE OLACAK?

Pazar bölgeleri, sosyete pazarları hariç 11 Mayıs’ta açılacağı kaydediliyor.. Sosyete pazarlarının ise haziran ayının başında açılması düşünülüyor.. Vatandaşların ve turistlerin ilgi odağı olan Kapalıçarşı ise 1 Haziran’da açılması planlanıyor. Pazar yerlerinde uygulanan maske zorunluluğu ve mesafe kuralı, sosyete pazarı ve Kapalıçarşı’da da uygulanacak. Pazar yerlerinde, giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye benzer biçimde ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen engelleme da kaldırıldı.

Söz konusu malzemeler 11 Mayıs saat 09.00’dan itibaren geçerli olmak üzere pazarlarda satışına izin verilecek.

65 YAŞ VE ÜSTÜ NE zaman SOKAĞA ÇIKACAK?

65 yaş ve üstü ilk kez yarın 11.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Salgının seyrine nazaran hareket edileceği belirtilirken bir aksilik olmaması dahilinde Ramazan Bayramı sonrası hafta içi bigün sokağa çıkabilecekler. Eğer planlana şekilde her şey yolunda giderse haziran ayında 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma yasağı tamamen kalkacak.

Alışveriş merkez’LER AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

Maske takma, ateş ölçme ve sosyal mesafe şeklinde sıkı kuralların uygulanacağı avm’lerin 11 Mayıs’ta açılması öngörülüyor. Bu süre zarfında valeler hizmet vermeyece. Vatandaşlar arabasını kendisi park edecek.

İÇVE DIŞ HATLAR UÇUŞLARI NE süre BAŞLAYACAK?

İç hat ve dış hat uçuşları 28 Mayıs’ta aşama kademe başlamış olacak. Pandemi ile mücadeledeki rakamlarına göre uçuşların başlaması haziran ayına da kalabilir. İlk etapta 19 ülkeye uçuş planlanıyor. Yurtiçi uçuşlarda, seyahat kısıtlamasının devam ettiği şehirlerde seyahat izni alarak yolculuk yapılacak.

DIŞ HATLAR

Yurt dışı uçuşlarda yolculara, geçişlik şeklinde seyahat karnesi çıkarılacak. Bu yolcuların karnesinde gittikleri şehirler, kaldıkları bölgeler, kaç gün kaldıkları ayrıntılı olarak yazılacak. Olası bir olay durumunda yolcunun kaldığı yer, çevresinde temas ettiği kişiler bu kapsamda saptanabilecek.

20 yaş altı sokağa çıkma izni ne vakit başlıyor?

Corona virüsü önlemleri kapsamında başlatılan 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı için yeni düzenleme yapıldı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni kurallar kapsamında 20 yaş altındaki gençlere belirli saatlerde sokağa çıkma izni verilecek. Peki hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? 20 yaş altı sokağa çıkma izni ne vakit başlayacak?

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: