www.yurthaberleri.com

IMF’den korkutan açıklama: “Durum sandığımızdan daha berbat”

IMF’den korkutan açıklama: “Durum sandığımızdan daha berbat”
77
09 Mayıs 2020 - 14:11

IMF’den korona virüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizin tahmin ettiklerinden daha kötü olduğu açıklaması geldi. IMF Başkanı Kristalima Georgieva birçok ülke için gelen son verilerin aslına bakarsan fenamser olan tahminlerini daha da aşağı çekilmesine neden bulunduğunun altını çizdi.Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalima Georgieva, üç hafta önce yayımladıkları ve küresel ekonomide salgın kaynaklı olarak yüzde 3 küçülme öngördükleri küresel ekonomik görünüm raporundaki tahminleri daha da düşürme sinyali verdi.Reuters’ın haberine göre, Georgieva, ABD ile Çin’i de salgın sonrası toparlanmayı zayıflatacak bir tecim savaşını tekrar alevlendirmeme mevzusunda uyardı.

SON VERİLER TAHMİNLERİMİZDEN KÖTÜ

Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen bir etkinlikte mevzuşan Georgieva, biroldukça ülke için gelen son verilerin, IMF’nin aslına bakarsanız fenamser olan tahminlerinin altında olduğuna işaret etti.

“Hızlı bir tıbbi çözümün olmadığı durumda bazı ekonomiler için maalesef daha negatif senaryoların gerçekleşebileceğini” belirten IMF Başkanı, virüsün ne şekilde davranacağı bilinemediği için tahmin yapmanın zorlaştığına işaret etti.2020’de küresel iktisat için yüzde 3’lük küçülme öngören IMF, bu sayıın 1930’lardaki Büyük bunalım sonrasındaki en ağır kriz olduğunu vurgulamıştı. IMF, salgın kaynaklı son krize “Büyük soyutlama” (yahut büyük kapanma) adını vermişti.

KORUMACILIK UYARISI

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının tırmanması olasılığına dair soru üzerine Georgieva, “sınırlara geri çekilme gibi naturel bir eğilim olabilir ve buna direnmek için çok çok önemli” dedi.“Küresel ticareti tekrar canlandırmak ekonomik toparlanma için tehlikeli sonuç” diyen IMF Başkanı “Aksi takdirde maliyetler artar, gelirler azalır ve daha az güvenli bir dünya olur” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.IMF, korona virüsü salgını nedeniyle mali yardım talebinde bulunan 103 ülkenin 50’sine finansman sağlamış durumda.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: