www.yurthaberleri.com

Yerli Coronavirüs aşısı hayvanlarda denenmeye başladı

Yerli Coronavirüs aşısı hayvanlarda denenmeye başladı
125
08 Mayıs 2020 - 11:56

Endüstri ve Teknoloji Mustafa Varank, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtladı.
Bakan Varank’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

YERLİ test KİTLERİ ÜRETİMİ

Türkiye’de 13 şirket bu kitleri üretebiliyorlar. Dünyanın biroldukça ülkesine ihracatını yapıyorlar. Bunların tamamı desteklediğimiz, bir çoğu Teknopark’ta etkinlik gösteren firmalar. Burada iyi bir durumdayız. Bizler TÜBİTAK ile bir çağrı başlatmıştık. Özellikle yeni nesil tanı kitlerinin üretilmesiyle ilgili.

Orada da güzel gelişmeler var. Bizim desteklediğimiz şu anda hızlı sonuç verebilen bir hızlı tanı kitini kim bilir dünyada ilk olacak şekilde Haziran ayı şeklinde prototipini üretmeyi planlıyoruz. Güzel bir netice alırsak dünyaya da yeni bir inovatif ürünü çıkartma şansımız olacak.

TÜRKİYE’DE AŞI ÇALIŞMALARI

yine bizler bu virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla bir toplantı yapmıştık. TÜBİTAK’ın koordinasyonunda hepimiz bu platformu oluşturduk ve burada özellikle bu hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçlar ve aşı çalışmalarıyla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık.

17 projeyi destekliyoruz, bunların 8’i aşı geliştirme projesi. Hem Hasan hocamız TÜBİTAK’ın başlangıcında birebir her gün belki görüşmeler yaparak bu projeleri takip ediyorlar. Şu anda bunu ilk kez buradan söyleyeyim. Rekombinant aşıda üç tane hocamız hayvan deneyleri aşamasına geldi. Hatta bir tanesi hayvan deneylerini başlattı.

Türkiye’nin şu anda gmeşhurk maske üretim kapasitesi, bizim bizzat firmalardan almış olduğumız 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Tabi bu bahsettiğimiz cerrahi maskeler. Bunun yanında penye, kumaş maskelerle ilgili de biliyorsunuz bilim kurulun bunların kullanılabilirliğiyle ilgili de görüşü vardı.

Şu anda TSE ve tekstil federasyonları çok sıkı şekilde çalıştık. Birkaç gün içerisinde bez maskelerle ilgili standartlarla ilgili de bir açıklamamız olacak. Aslına bakarsan günlük 40 milyon çok yüksek. Fakat bunun yanında tek kullanımlık olmayan maskelerle ilgili standardı belirleyeceğiz. Temel şartları elde eden, temel maskeyle ilgili doğal olarak ki bir tavan fiyat ticaret bakanlığımız duyuru edebilir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: