www.yurthaberleri.com

Diyanet Camilerin açılacağı tarihi verdi

Diyanet Camilerin açılacağı tarihi verdi
82
08 Mayıs 2020 - 14:16

Korona virüs salgınının peşinden adım adım normalleşme sürecine girilirken, milyonlarca vatandaş, “Camiler ibadete ne zaman açılacak?

Camilerde ne vakit toplu namaz kılınabilecek?

Camiler ne süre açılacak?”

sorularını sıkça aratmaya başladı. Camilerin 12 Haziran’da açılacağı belirtilirken, Diyanet yetkilileri, görüşmelerin ve değerlendirmelerin devam ettiğini dile getirdi.Korona virüsle savaşım kapsamında 19 Mart’ta camiler toplu ibadete kapatılmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, korona virüsün yayılma tehlikesine karşı Cuma namazı ile vakit namazlarının cemaatle kılınması hususunda alınan kararla ilgili oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için geçici süreliğine yasaklanmıştı.Milyonlar vatandaş, “Camiler ne süre açılacak? Camiler ibadete ne vakit açılacak? Camilerde ne vakit toplu namaz kılınacak?” sorularını aratırken, Diyanet yetkililerinden son dakika açıklaması geldi.Avm’lerin, berberlerin, kuaförlerin ve güzellik salonlarının 11 Mayıs’ta tekrar açılmasının arkasından “Camiler cemaatle toplu namaz kılınmaya açılabilir mi?” şeklinde vatandaşlarda bir beklenti oluşmaya başladı.

GÖZLER FAHRETTİN KOCA’DA

İnternet Haber’de yer alan habere bakılırsa, açıklama icra eden Diyanet yetkilileri, camilerin özellikle avm’lerin ve öteki alanların açılması ile ilgili karşılaştırma edilmesini pek doğru bulmuyor. Toplu olarak yapılacak ibadet sırasında doğacak riskler sebebiyle camilerin durumunun daha farklı olduğu ifade ediliyor. Diyanet yetkilileri sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın alışveriş merkez’lerin açılması konusunda “kapatma sonucunı kendileri almıştı, açılma kararını da kendileri verecek” sözlerini de hatırlatarak camilerin de bu noktada avm ve işletmelerden ayrıştığına dikkat çekiyor.

CAMİLERDE NE süre TOPLU NAMAZ KILINABİLECEK?

Sıhhat Bakanlığı ile devamlı görüşme ve koordinasyon halinde süreçle ilgili çalışmaların yürütülmüş olduğunü aktaran yetkililer, takvimle ilgili süreç belirlenirken ilgili kurumların tavsiyeleri doğrultusunda hareket edileceğine atıf yaptılar. Yetkililer ayrıca bu zamana kadar cemaatin sağlığının hiçbir şekilde riske atılmaması konusunda titizlikle çalışmalar yapıldığını ve aynı hassasiyetle süreci değerlendireceklerine vurgu yaptılar.

CAMİLER NE zaman AÇILACAK?

Camilerin yeniden toplu ibadete açılması konusunda AKP, MKYK’da da dile getirilen ve kamuoyunda da gündeme gelen 12 Haziran tarihi ile ilgili bir takvim gündeme gelmişti. Adım adım normalleşme sürecinin ardından, Korona Virüs Bilim Kurulu’nun onaylamaıyla beraber camilerin 12 Haziran’da açılacağı iddia edildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: