www.yurthaberleri.com

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap” Koronavirüs bitmeyecek toplumda dolaşmaya devam edecek”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap” Koronavirüs bitmeyecek toplumda dolaşmaya devam edecek”
70
07 Mayıs 2020 - 7:27

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bitmeyeceğini, toplumda dolaşmaya devam edeceğini söylemiş oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Habertürk TV’de gösterilen Gün Başlıyor programında Serap Belet ve Selçuk Tepeli’nin sorularını yanıtladı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’deki seyri ile ilgili olarak konuşan Azap, toplumda yanlış bir idraknın bulunduğunu söylemiş oldu. Azap, “Salgının ‘naturel olarak’ tırmandığı, sonra aşağıya indirilmiş olduğu ve bunun kendiliğinden olduğu sanılıyor. Bu kendiliğinden bir durum değil, alınan tedbirler sayesinde oluyor” dedi.

Azap’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘Bireysel tedbirler birkaç yıl sürecek’
Yanlış bir algı var. Salgının ‘naturel olarak’ tırmandığı, sonra aşağıya indirilmiş olduğu ve bunun kendiliğinden olduğu sanılıyor. Bu kendiliğinden bir durum değil, alınan tedbirler yardımıyla oluyor.
Gevşetme politikalarını hayata geçirmek çok zor. İnsanların birbirleriyle temas etmesi bu salgını artırıyor. Ben insanlara 1 metreden fazla yaklaşmayacağım. Yaklaşmak zorunda kalırsam da maske takacağım. Genel tedbirler gevşetilecek ama bireysel tedbirleri birkaç yıl uygulamamız lazım.
Berberler ilgili karar gerekli tedbirler alınırsa çok büyük sıkıntı yaratmayabilir. Sadece İtalya’da tek bir kuaförden onlarca insanın enfekte olduğunu gördük.
‘Alışmak zorundayız’
Kimse olağanüstü günlerden geçtiğimizi unutmasın. 100 yılda, 200 yılda dünyanın başına gelecek bir şeyi yaşıyoruz. 2-3 ay önceki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil. Mevsimsel bir grip virüsüne dönüşen, insanoğlu arasında dolaşan bu virüse alışmak zorundayız. Virüs bitmeyecek, toplumda dolaşmaya devam edecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: